Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nejméně 62 mrtvých při lesním požáru v Portugalsku. Většina uhořela v autech

Svět

  2:36aktualizováno  22:06
LISABON - Nejméně 62 mrtvých a okolo 60 raněných si vyžádal rozsáhlý lesní požár ve středním Portugalsku, informovala agentura AP. V zemi zavládne na tři dny smutek. Podle agentury AP na místě zasahuje kolem šesti set hasičů. Zpravodajský server BBC s odkazem na portugalská média informoval, že i přes množství hasičů, dva nasazené protipožární letouny a asistenci EU se oheň prozatím nepodařilo dostat pod kontrolu.

Hasič se pokouší uhasit plameny. foto: Reuters

Agentura AFP ohnisko požáru lokalizuje do centrální části země, a to asi 50 kilometrů jihovýchodně od univerzitního města Coimbra. Uvádí dále, že oheň propukl v sobotu v 15:00 místního času (16:00 SELČ) kolem obce Pedrógo Grande.

Většina obětí zemřela při pokusu z oblasti Pedrógo Grande uniknout vozem, informovala vláda. Náměstek ministra vnitra Jorge Gomes uvedl, že 30 ze zemřelých bylo nalezenou v autech a dalších 17 v jejich blízkosti na jedné silnici vedoucí na dálnici IC8. V dřívější komunikaci s médii Gomes též zmínil tři udušené v obci Figueiró dos Vinhos. Deník Correio da Manhã uvedl, že se šíří zprávy o několika vesnicích s vyhořelými domy. Varoval dále, že do mnoha oblastí zasažených ohněm se ještě pomoc ze strany státu nedostala, a počet obětí se tudíž může zvýšit.

Vláda oznámila, že vedle požárníků bylo nasazeno i 360 vojáků. Asistenci nabídla na žádost Portugalska i Evropská unie. Komisař pro humanitární pomoc a řešení krizí Christos Stylianidis ve svém prohlášení uvedl, že „EU je připravena ihned pomoci“. Díky tomu se ráno na zásazích podílel i jeden španělský protipožární letoun, během neděle se očekává i přílet dalšího španělského stroje. Tři letadla poskytla i Francie.

Požár v Chorvatsku

V horách nad chorvatským letoviskem Podgora na Makarské riviéře se v neděli rozvířil rozsáhlý požár. S ohněm bojovalo kolem 250 hasičů, kterým se nakonec podařilo ho zvládnout. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež navečer řekl, že už přímořským oblastem nehrozí nebezpečí.

"Hasiči už dostali požár pod kontrolu a zdá se, že ani kouřový mrak s popílkem nesměřuje na pobřeží," upozornil.

V oblasti je s českými cestovními kancelářemi několik desítek turistů, kteří byli požárem dotčeni. Podle Papeže se chystali opustit svoje ubytování. "Nebyla evakuace dokončená, byla jenom připravená," dodal.

V oblasti může být také až několik set dalších českých turistů, kteří tam zamířili po vlastní ose. Český konzul ve Splitu Juraj Varga uvedl, že se na něj v souvislosti s požárem žádný český občan o pomoc neobrátil.

„Pokud jde o lesní požáry, tak se podle všeho bohužel jedná o nejhorší neštěstí posledních let,“ komentoval dění premiér António Costa.

V Portugalsku i v sousedním Španělsku nyní vládne vlna veder a v některých oblastech dosahují teploty 40 stupňů Celsia. Po celé zemi se přes noc rozhořelo na šest desítek lesních požárů, proti nimž je nasazeno 1700 hasičů. Příčina ničivého požáru v centrální části není známá, místní obyvatelé oheň připisují suchu. Podle zpravodaje BBC v Lisabonu oheň spustil blesk, aniž přitom pršelo. K této příčině se přiklánějí i vyšetřovatelé, kteří nalezli strom, do něhož během takzvané suché bouřky udeřil blesk, sdělil portugalským médiím ředitel národní soudní policie. Při suchých bouřích se padající voda vypaří dříve, než dopadne na zem, napsala agentura AP.

Dále zpravodaj uvedl, že ovládnutí ohně nebude záviset nejen na teplotě, ale zejména na větru.

„V našem lesnatém kraji už dříve nějaké požáry propukly, ale na tragédii obdobných rozměrů si nevzpomínám,“ řekla agentuře AP Valdemar Alves, starosta obce Pedrógo Grande. „Jsem šokován počtem obětí,“ dodal.

Většina lidí uhořela v autech.
Mnozí lidé zahynuli, když se snažili z místa ujet.

České ministerstvo zahraničí nemá zatím podle mluvčí Michaely Lagronové informace, že by se v oblasti požárů pohybovali Češi. Prostřednictvím aplikace DROZD ale kontaktovalo české občany, kteří se v této aplikaci registrovali. Ministerstvo ji používá k tomu, aby informovalo Čechy v zahraničí v případě mimořádných situací. Podle Lagronové je v systému pro oblast Portugalska evidováno 49 lidí.

Podle odhadu místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže je nyní v pevninském Portugalsku s českými cestovními kancelářemi maximálně 300 klientů. Papež dále sdělil, že oblast, kde v Portugalsku hoří porost, je pro turisty nezajímavá a málo navštěvovaná. České cestovní kanceláře ale sledují, kam se vydá kouř. „Z minulosti známe z jiných destinací a jiných lokalit, že horší dopady mívá kouř,“ řekl Papež. „Upozorňujeme, že by teď lidé do této části Portugalska neměli jezdit,“ uvedla mluvčí k požárům v centrální části země. Podrobnější údaje zatím podle ní nemají ani místní portugalské úřady.

Kvůli přetrvávajícímu suchu a vysokým teplotám je vysoké riziko lesních požárů v distriktech Vila Real, Guarda, Bragança, Coimbra, Viseu, Castelo Branco, Leiria, Portalegre, Santarém, Beja a Faro. „V případě potřeby je možno se obrátit na kontaktní linku Velvyslanectví České republiky v Portugalsku +351 919 319 422,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí.

Soustrast Portugalsku vyjádřili mezi jinými francouzský prezident Emmanuel Macron či papež František. Kondolenční telegram portugalskému prezidentovi zaslal i český prezident Miloš Zeman.

NEJTRAGIČTĚJŠÍ LESNÍ POŽÁRY

Výběr nejtragičtějších lesních požárů ve světě za posledních 15 let (řazeno podle počtu obětí):
173 obětí: - 7. února 2009, Austrálie - V jižní Austrálii se vlivem extrémního horka, sucha a silného větru rozhořelo několik stovek požárů. Počet obětí se vyšplhal na 173. Plameny zničily přes 1800 domů a sežehly kolem 390.000 hektarů země. Asi 7500 lidí přišlo o své domovy, několik měst plameny vymazaly z mapy.

67 obětí: - Srpen-září 2007, Řecko - V Řecku při desítkách požárů přišlo o život 67 lidí, desítky osob utrpěly zranění a na 3000 lidí ztratilo střechu nad hlavou. Většina obětí byla z poloostrova Peloponés.

62 obětí: - 18. června 2017, Portugalsko - Nejméně 62 obětí a okolo 60 raněných si vyžádal rozsáhlý lesní požár ve středním Portugalsku. Oheň propukl kolem obce Pedrógo Grande asi 50 kilometrů jihovýchodně od univerzitního města Coimbra. Četné oběti uvízly kvůli plamenům ve vozech na nedaleké silnici.

53 obětí: - Červenec-srpen 2010, Rusko - Lesní požáry, jež pustošily zejména okolí Moskvy a měst Tver, Vladimir a Voroněž, si vyžádaly 53 obětí. Kritická situace vznikla v jaderném středisku Sarov východně od metropole, odkud musel být odvezen veškerý hořlavý a výbušný materiál. Požáry zničily kolem milionu hektarů porostů.

42 obětí: - 2. prosince 2010, Izrael - Při požáru v křovinatých porostech na severu Izraele přišlo o život 42 lidí. Oheň propukl ve čtyřech různých místech nedaleko přístavu Haifa.

22 obětí: - Začátek listopadu 2003, USA - Při nejničivějších lesních požárech v dějinách Kalifornie zahynulo nejméně 22 osob. Shořelo přes 300.000 hektarů porostů a přes 4000 domů a jiných objektů.

18 obětí: - Červenec-srpen 2003, Portugalsko - V Portugalsku shořelo přes 400.000 hektarů lesních porostů a obětí ohně se stalo 18 lidí. Policie zatkla na 70 osob podezřelých ze žhářství.

- Červen-srpen 2005, Portugalsko - Nejhorší sucho za posledních 60 let postihlo Pyrenejský poloostrov a přispělo k vypuknutí rozsáhlých lesních požárů. V Portugalsku ohnivý živel zahubil 18 lidí a zničil na 300.000 hektarů porostů.

17 obětí: - Červenec-srpen 2005, Španělsko - Sedmnáct lidí zahynulo v důsledku požárů, jež ve Španělsku zničily přes sto tisíc hektarů porostů, včetně několika tisíc hektarů v jednom z největších národních parků Sierra de Cazorla v provincii Jaén.

- Září 2008, JAR - Nejméně 17 lidí přišlo o život při lesních požárech v jihoafrických provinciích KwaZulu-Natal a Mpumalanga.

14 obětí: - Říjen 2007, USA - Ohnivý živel si v Kalifornii vyžádal 14 obětí na životech. Plameny sežehly 200.000 hektarů území a zničily kolem 2000 domů.

- Listopad-prosinec 2016, USA - Při požáru v národním parku Great Smoky Mountains a jeho okolí v americkém státě Tennessee zahynulo 14 lidí. Požárem lehlo také asi 1000 budov ve městě Gatlinburg.

11 obětí: - Březen 2006, USA - Rozsáhlé požáry v americkém Texasu zabily 11 lidí a 1900 osob muselo být evakuováno z oblasti, ve které lehlo popelem přes 250.000 hektarů lesních porostů. Úřady označily řádění živlu za nejhorší v texaské historii.

- Leden 2017, Chile - Rozsáhlé lesní požáry, které sužovaly centrální a jižní Chile, si vyžádaly 11 obětí. Oheň sežehl téměř 3700 kilometrů čtverečních porostů a zničil přes tisíc domů.

Autor: