Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nobelova cena míru pro Trumpa? Návrh amerických republikánů podpořil i Boris Johnson

Americký prezident Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump | foto: Reuters

WASHINGTON Skupina amerických republikánů navrhuje, aby prezident Donald Trump obdržel Nobelovu cenu míru za jeho snahy o zklidnění situace na Korejském poloostrově. Nominační dopis zaslaný počátkem května výboru do Osla podepsalo 18 republikánských členů Kongresu. Ocenění by si Trump zasloužil i podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona.

„Pokud dokáže vyřešit Severní Koreu a jadernou dohodu s Íránem, tak nevidím důvod, proč by nemohl být stejným kandidátem na Nobelovu cenu míru jako Barack Obama, který jí obdžel ještě předtím, než vůbec něco udělal,“ sdělil Boris Johnson podle serveru Sky News. Obama cenu získal v roce 2009 po necelém roce v čele Spojených států.

Americký prezident by měl podle zákonodárců „obdržet Nobelovu cenu za mír za rok 2019 jako uznání své práce zaměřené na ukončení korejské války a denuklearizaci Korejského poloostrova a za přínos míru v regionu“.

Spekulace kolem možného Trumpova ocenění se rojí v souvislosti s očekávaným summmitem amerického prezidenta se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který vzbuzuje mezi optimisty naděje, že povede po desítkách let napětí k usmíření mezi oběma stranami a k uklidnění situace na Korejském poloostrově.

Podle britského deníku The Guardian budí ovšem iniciativa amerických kongresmanů podezření, že jde o účelový krok směřující k posílení jejich politického postavení. Například nejvýše podepsaný Luke Messer ze státu Indiana zahajuje boj o nominaci na kandidáta do Senátu, stejně jako několik dalších signatářů. Obhajobou Trumpových zájmů tak podle všeho hájí i ty své.

02.května 2018 v 19:51, příspěvek archivován: 08.května 2018 v 11:07

NEW: Rep. Luke Messer and 17 other lawmakers nominate Pres. Trump for the Nobel Peace Prize for his North Korea efforts. “President Trump’s peace through strength policies are working and bringing peace to the Korean Peninsula,” their letter reads. https://t.co/J6IqC67tuS https://t.co/6SQBCavoiE

Jihokorejský prezident Mun Če-in už koncem dubna vyjádřil názor, že by Trump měl Nobelovu cenu dostat. A Trump den poté netajil nad jeho výrokem pohnutí.

Trump je mezi osobnostmi navrženými na prestižní mírové ocenění i v letošním roce - v únoru to potvrdil ředitel norského mírového institutu PRIO Henrik Urdal, aniž by prozradil, kdo tuto nominaci předložil. Letošní laureát Nobelovy ceny míru bude znám na podzim a cenu by si měl tradičně převzít 10. prosince.

Obamovi k ocenění pomohl i projev na summitu v Praze

Trumpův předchůdce Barack Obama obdržel Nobelovu cenu za mír koncem roku 2009, tedy už v prvním roce své vlády, a to za snahy o jaderné odzbrojení, prevenci konfliktů i za aktivity proti globálnímu oteplování. Velkou zásluhu měl na tom mimo jiné Obamův projev vedený v tomto duchu v dubnu 2009 v Praze u příležitosti summitu s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem. Nobelův výbor byl za toto rozhodnutí kritizován, protože Obama získal ocenění v době, kdy byl spíše ve fázi slibů než nějakých alespoň částečně splněných cílů. I samotný Obama přijal cenu s určitými rozpaky.

Návrhy na udělení Nobelovy ceny se přijímají vždy nejpozději počátkem daného roku a pravidla pro nominaci jsou poměrně volná. Navrhovat kandidáty mohou osobnosti patřící do několika kategorií, včetně zákonodárců, univerzitních profesorů či samotných nositelů cen nebo členů Nobelova výboru. Letos byly v různých kategoriích navrženy stovky kandidátů. Loni cenu za mír získala Mezinárodní kampaň na zrušení jaderných zbraní (ICAN).

,

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...