Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nobelova cena pro Obamu: proti byli tři z pěti porotců

Svět

  14:45
OSLO - V pětičlenném výboru, který rozhodoval o udělení letošní Nobelovy ceny, byli prý původně proti ocenění Obamy tři členové. Porota se na Obamovi shodla až po velkých sporech.

Barack Obama získal Nobelovu cenu míru. foto: AFP

Nobelův výbor se skládá z pěti členů, které volí na šestileté období norský parlament. V čele porotců stojí bývalý norský sociálně demokratický premiér Thorbjörn Jagland. Proti Obamovu ocenění prý byly konzervativní politička Kaci Kullmanová-Fiveová, socialistka Agot Vallaová a Inger-Marie Ytterhornová z krajně pravicové Strany pokroku.

Ytterhornová považovala udělení ceny Obamovi osm měsíců po jeho nástupu do úřadu za předčasné a příliš riskantní. Vallaová poukazovala prý zase na pokračující válku v Afghánistánu.

"Očekávala bych víc diskuse, především ve vztahu k válce v Afghánistánu, kterou považuji za problematickou," řekla Vallaová listu Bergens Tidende. Ytterhornová americkým médiím zas řekla, že podle jejího názoru Obamu ocenění příliš netěší. Práce Nobelova výboru a jeho rozhodování jsou přísně tajné. Vyjádření o činnosti jsou tedy naprosto ojedinělá, podotkla DPA.

Za tím, že se porotci nakonec na Obamovi dohodli, prý stojí šéf výboru Jagland. Podpořila ho údajně jeho stranická kolegyně, sociální demokratka Sissel Ronnebeková. Předseda poroty zdůvodnil rozhodnutí tím, že Obama své světové politické cítění v krátké době masivně změnil ve prospěch dialogu, spolupráce a odzbrojení. Výběr laureáta před pár dny veřejně hájil.

Americký prezident cenu převezme 10. prosince v Oslu.

Výbor Obamu ocenil za "mimořádnou snahu o posílení mezinárodní diplomacie a spolupráce mezi národy". Cenu mu přiřkl i za to, že dává lidem "naději na lepší budoucnost" a že "vytvořil nové ovzduší v mezinárodní politice".

Rozhodnutí vzbudilo smíšené reakce. Kromě pochvalných hlasů se ozvalo i mnoho kritiků, podle nichž Obama za své krátké působení ve funkci konkrétních výsledků nedosáhl.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat