Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Nejmladší laureátka v historii Nobelovy ceny. Přežila vlastní smrt

Svět

  11:20aktualizováno  18:44
OSLO - Letošní Nobelovu cenu za mír získal indický aktivista usilující o odstranění dětské práce Kailáš Satjárthí a sedmnáctiletá pákistánská bojovnice za právo dívek na vzdělání Malala Júsufzaiová. V pátek to v Oslu oznámil norský Nobelův výbor.

Malala Júsufzaiová, nejmladší držitelka Nobelovy ceny. foto: Reuters

Členové výboru u vyznamenaných ocenili „jejich boj proti útlaku dětí a mladých lidí a za právo všech dětí na vzdělání“. „Respektování práv dětí a mladých lidí je předpokladem mírového rozvoje světa. Zvlášť ve válkou zmítaných oblastech vede porušování dětských práv k pokračování násilností po generace,“ konstatoval výbor. 

Satjárthí svou cenu věnoval dětem v otroctví. „Je to pocta všem dětem, které stále trpí v otroctví, při nucených pracích a v důsledku obchodování s lidmi,“ řekl podle agentury Reuters Ind televizní stanici CNN-IBN.

Přežila vlastní smrt

Malala Júsufzaiová po útoku islamistů.

Sedmnáctiletá Júsufzaiová, která byla již loni tipována na vítězství, je vůbec nejmladší nositelkou Nobelovy ceny v historii. S kampaní začala už ve svých 11 letech. V roce 2012 na dívku zaútočili radikálové z hnutí Taliban kvůli její podpoře práva žen na vzdělání a cestou ze školy v pákistánském údolí Svát ji v autobusu střelili do hlavy a krku. Několik dní byla pak v kritickém stavu.

  • Malala Júsufzaiová poté prohlásila, že je Nobelovou cenou za mír poctěna. Ocenění by ráda věnovala všem dětem, jimž dodá odvahu bojovat za svá práva, řekla dívka žijící a studující v britském Birminghamu, která se stala vůbec nejmladší laureátkou Nobelovy ceny v historii. Cena podle ní může pomoci ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi.
  • "Cítím se poctěna, že jsem byla vybrána jako laureátka Nobelovy ceny... Jsem hrdá, že jsem prvním Pákistáncem a první mladou ženou, která tuto cenu dostala," řekla na začátku své děkovné řeči. S ní přišla až několik hodin po oznámení verdiktu Nobelova výboru, neboť se rozhodla dokončit své každodenní povinnosti ve škole v Birminghamu, kde jí prý zprávu oznámila učitelka během vyučování. "Všichni říkali, že jsou na mě hrdí... ale při zkouškách mi to nepomůže, ty záleží na mé tvrdé práci," poznamenala s úsměvem Malala.
  • Kailáš Satjárthí, který dlouhá léta bojuje proti nucené dětské práci, byl prý pro pákistánskou aktivistku velkou inspirací. To, že cenu získala spolu s Indem, má podle ní symbolický význam pro obě země, které vedou krvavé spory o hraniční území v Kašmíru. "Tato cena je poselstvím lásky mezi Pákistánem a Indií, mezi dvěma náboženstvími... Bez ohledu na to, v jakého Boha věříme, bychom měli respektovat jeden druhého," řekla.

Světové veřejnosti méně známý šedesátiletý Satjárthí vedl různé formy demonstrací „zaměřených proti vážnému zneužívání dětí pro finanční zisky“ a mírovou formou protestů se zasloužil o udržení tradice Mahátmy Gándhího, konstatoval Nobelův výbor.

Hinduista a muslimka

Výbor rovněž zdůraznil, že „považuje za důležité, že se hinduista a muslimka, Ind a Pákistánka, spojili ve společném boji za vzdělání a proti extremismu“.

Letošní Nobelovu cenu za mír získal indický aktivista usilující o odstranění...

Na letošní Nobelovu cenu za mír bylo nominováno rekordních 278 jednotlivců a organizací. Loni Nobelův výbor překvapil svět udělením Nobelovy ceny za mír Organizaci pro zákaz chemických zbraní, která v té době teprve připravovala likvidaci syrského chemického arzenálu, předloni bylo stejně tak překvapením vyznamenání Evropské unie a v roce 2009 ocenění Baracka Obamy jen krátce po jeho nástupu do úřadu amerického prezidenta.

Pero je silnější než meč

Oběma laureátům gratulovala také německá kancléřka Angela Merkelová, Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), jež s nimi úzce spolupracuje, či italský premiér Matteo Renzi. „Čest Malale, která v OSN řekla: ‚Když jsme viděli zbraně, pochopili jsme důležitost pera a knihy‘,“ uvedl Renzi na Twitteru.

Další ceny

Letošní týden vyhlašování Nobelových cen začal v pondělí oznámením ocenění za lékařství, pokračoval v úterý cenou za fyziku a ve středu vyhlášením ceny za chemii. Oceněny byly převážně objevy, které mají konkrétní použití v praktickém životě. V případě lékařství se jednalo o objev buněk, jež mozku pomáhají v prostorové orientaci, u fyziky o vývoj modrých světelných diod a u chemie o rozvoj mikroskopie s velmi vysokým rozlišením. Ve čtvrtek Švédská akademie udělila Nobelovu cenu za literaturu francouzskému romanopisci Patricku Modianovi. V pondělí bude oznámen držitel Nobelovy ceny za ekonomii.

Na vyznamenané kromě finanční částky ve výši osmi milionů švédských korun (více než 24 milionů Kč) čeká i účast na tradičním slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!