Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Noc protančil, ráno řešil Guantánamo

Svět

  10:08
GUANTÁNAMO - Nový prezident Barack Obama měl náročný večer. Po své inauguraci se se svou ženou Michelle objevil na deseti bálech. Nedá se říci, že by protančili noc. Na každém plese Obama pronesl několik vět. Jen několik hodin poté začal pracovat. Jeho prvním rozhodnutím ve funkci je pozastavit zvláštní soud na Guantánamu. Prezident požádal vojenské prokurátory, aby posunuli všechny nedořešené případy o 120 dní.

Barack Obama tančí se svojí ženou Michelle na inauguračním plese. foto: AFP

Obamova administrativa má údajně v úmyslu posoudit případy jednotlivých vězňů. Informovala o tom agentura Reuters.

Barack Obama tančí se svojí ženou Michelle na inauguračním plese.Nařízení by tak dočasně zastavilo řízení 21 případů, včetně pěti návrhů trestů smrti pro vězně obviněné z přípravy teroristických útoků na New York a Washington z 11. září 2001. Vojenský soudce by měl o požadavku rozhodnout během dneška.

Prokurátoři uvedli, že prezidentův požadavek je "v zájmu spravedlnosti".

Obama dal už před jmenováním do úřadu najevo, že chce věznici na Guantánamu zrušit do dvou let. Příslušný příkaz by podle některých médií mohl vydat už během prvního týdne po nástupu do funkce.

Věznici na Guantánamu zřídily USA v roce 2002 a zadržují v ní osoby podezřelé ze spáchání teroristických akcí nebo z příslušnosti k mezinárodní teroristické síti Al-Káida. Vězením prošlo od roku 2002 na 800 lidí, v současnosti jich tam je zadržováno asi 245. Organizace na ochranu lidských práv Spojené státy kvůli věznici kritizují, podle nich je řada osob zadržovaných na Guantánamu vystavena mučení a nelidskému zacházení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!