20. ledna 2017 9:59, aktualizováno  20:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Italští záchranáři pokračují v hledání. V zavaleném hotelu našli už deset přeživších

Pohled na záchrannou akci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na záchrannou akci | foto: Reuters

ŘÍM  Pátrání v hotelu Rigopiano zavaleném ve střední Itálii lavinou stále pokračuje. Italští záchranáři v troskách horského hotelu zavaleného lavinou našli deset přeživších, z toho byly čtyři děti. Vzhledem ke komplikované záchranné operaci se ale zatím podařilo vyprostit jen pět živých, mezi nimi všechny děti, citovala agentura Reuters zasahující hasiče. V hotelu v oblasti Abruzza, asi 180 kilometrů severovýchodně od Říma, bylo odhadem přes 30 lidí. Zatím se ví o čtyřech mrtvých.

Nejprve byla lokalizovaná skupina šesti lidí a později další. Jako první se ven dostala už dopoledne žena a její sedmiletý syn. Bezprostředně po vyproštění nemluvila, záchranáři později uvedli, že se jí zřejmě podařilo rozdělat oheň a dostat se k jídlu.

Oba byli přepraveni vrtulníkem do nedaleké Pescary na pobřeží Jaderského moře. Tam už se sešli s otcem rodiny, který na neštěstí ve středu upozornil a zburcoval úřady. Další tři děti, včetně šestileté dcery ze zmíněné rodiny, byly vyproštěny odpoledne.

Marco Bini z policejního záchranářského oddílu řekl, že zachráněné holčičky jsou malé děti a je jim pět nebo šest let. Skupina se podle něj našla v hotelové kuchyni.

Záchranáři na místě pracují od čtvrtečního rána a lidé pod lavinou přežili přes 40 hodin. Vrtulníky přilétly z nedalekého přímořského města Pescara, přivezly do postižené lokality lékaře, přikrývky a záchranný materiál.

První kontakt se podařilo navázat v 11:00 SEČ a pak následovalo několik dalších. Záchranáři s sebou mají psy, kteří pomáhají s hledáním.

Na místě je 135 záchranářů a také odborníci na laviny, kteří zjišťují bezpečnost terénu, v němž se pracuje. „Je to složitá a nebezpečná záchranná operace,“ sdělila mluvčí civilní obrany Titti Postiglioneová. Na místě pracuje také armáda, která uvolňuje silnici k hotelu.

Sněžný pluch odklízí závěje sběhu.
Italští záchranáři pokračují v hledání zavalených osob.

Už předtím se uvádělo, že v budově, která měla několik pater, mohly zůstat vzduchové kapsy, v nichž se lidé zachránili. Záchranáři tvrdí, že v takových podmínkách lze přežít dva i tři dny. „Doufáme, že stropy se zřítily jen částečně a že pod nimi mohli zůstat živí lidé,“ sdělil záchranář Lorenzo Gagliardi televizi SKY TG24.

V budově byli nalezeni i mrtví

Státní televize RAI oznámila, že se našla těla dvou mrtvých a ve sněhu byla určena poloha dalších dvou. K nim se ale záchranáři zatím nedostali.

Pracovali i v noci za tmy a doufají, že za světla bude postup rychlejší. Práce ztěžuje fakt, že sněhem zavalená byla jediná přístupová cesta k hotelu, který leží v nadmořské výšce 1200 metrů ve vesnici Farindola.

První záchranáři se k místu v pohoří Abruzzy dostali ve čtvrtek ráno. Podle úřadů se v noci na pátek podařilo rozšířit příjezdovou trasu, což umožní dopravit na místo těžší techniku. Odstraňování masy sněhu, kamení a stromů zatím postupuje pomalu, kromě jiného i kvůli tomu, že záchranáři nechtějí způsobit zával případné kapsy, v níž by mohli být živí lidé. Na volání ale zatím nedostali žádnou odpověď.

Těla dvou mrtvých byla přepravena do márnice v nemocnici ve městě Pescara, kde státní zastupitelství zahájilo vyšetřování kvůli podezření z neúmyslného zabití.

Podle italských médií není jasné, proč k hotelu nebyla uvolněna cesta už ve středu odpoledne, kdy si většina hostů hotelu přála odjet, neboť předtím dopoledne udeřilo v této oblasti Itálie zemětřesení o síle nad pět stupňů. Z hotelu přežili dva lidé a z jejich výpovědi vyplývá, že úřady dlouho nevěřily informaci, že hotel je pod lavinou. První se k nim dostala údajně ve středu v 17:30. Záchranáři ale prodlevu mezi neštěstím a operací popírají. Trasu k hotelu blokovala metrová vrstva sněhu a k místu se dostali první záchranáři po nočním pochodu na lyžích.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz