Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Italští záchranáři pokračují v hledání. V zavaleném hotelu našli už deset přeživších

Pohled na záchrannou akci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na záchrannou akci | foto: Reuters

ŘÍM  Pátrání v hotelu Rigopiano zavaleném ve střední Itálii lavinou stále pokračuje. Italští záchranáři v troskách horského hotelu zavaleného lavinou našli deset přeživších, z toho byly čtyři děti. Vzhledem ke komplikované záchranné operaci se ale zatím podařilo vyprostit jen pět živých, mezi nimi všechny děti, citovala agentura Reuters zasahující hasiče. V hotelu v oblasti Abruzza, asi 180 kilometrů severovýchodně od Říma, bylo odhadem přes 30 lidí. Zatím se ví o čtyřech mrtvých.

Nejprve byla lokalizovaná skupina šesti lidí a později další. Jako první se ven dostala už dopoledne žena a její sedmiletý syn. Bezprostředně po vyproštění nemluvila, záchranáři později uvedli, že se jí zřejmě podařilo rozdělat oheň a dostat se k jídlu.

Oba byli přepraveni vrtulníkem do nedaleké Pescary na pobřeží Jaderského moře. Tam už se sešli s otcem rodiny, který na neštěstí ve středu upozornil a zburcoval úřady. Další tři děti, včetně šestileté dcery ze zmíněné rodiny, byly vyproštěny odpoledne.

Marco Bini z policejního záchranářského oddílu řekl, že zachráněné holčičky jsou malé děti a je jim pět nebo šest let. Skupina se podle něj našla v hotelové kuchyni.

Záchranáři na místě pracují od čtvrtečního rána a lidé pod lavinou přežili přes 40 hodin. Vrtulníky přilétly z nedalekého přímořského města Pescara, přivezly do postižené lokality lékaře, přikrývky a záchranný materiál.

První kontakt se podařilo navázat v 11:00 SEČ a pak následovalo několik dalších. Záchranáři s sebou mají psy, kteří pomáhají s hledáním.

Na místě je 135 záchranářů a také odborníci na laviny, kteří zjišťují bezpečnost terénu, v němž se pracuje. „Je to složitá a nebezpečná záchranná operace,“ sdělila mluvčí civilní obrany Titti Postiglioneová. Na místě pracuje také armáda, která uvolňuje silnici k hotelu.

Sněžný pluch odklízí závěje sběhu.
Italští záchranáři pokračují v hledání zavalených osob.

Už předtím se uvádělo, že v budově, která měla několik pater, mohly zůstat vzduchové kapsy, v nichž se lidé zachránili. Záchranáři tvrdí, že v takových podmínkách lze přežít dva i tři dny. „Doufáme, že stropy se zřítily jen částečně a že pod nimi mohli zůstat živí lidé,“ sdělil záchranář Lorenzo Gagliardi televizi SKY TG24.

V budově byli nalezeni i mrtví

Státní televize RAI oznámila, že se našla těla dvou mrtvých a ve sněhu byla určena poloha dalších dvou. K nim se ale záchranáři zatím nedostali.

Pracovali i v noci za tmy a doufají, že za světla bude postup rychlejší. Práce ztěžuje fakt, že sněhem zavalená byla jediná přístupová cesta k hotelu, který leží v nadmořské výšce 1200 metrů ve vesnici Farindola.

První záchranáři se k místu v pohoří Abruzzy dostali ve čtvrtek ráno. Podle úřadů se v noci na pátek podařilo rozšířit příjezdovou trasu, což umožní dopravit na místo těžší techniku. Odstraňování masy sněhu, kamení a stromů zatím postupuje pomalu, kromě jiného i kvůli tomu, že záchranáři nechtějí způsobit zával případné kapsy, v níž by mohli být živí lidé. Na volání ale zatím nedostali žádnou odpověď.

Těla dvou mrtvých byla přepravena do márnice v nemocnici ve městě Pescara, kde státní zastupitelství zahájilo vyšetřování kvůli podezření z neúmyslného zabití.

Podle italských médií není jasné, proč k hotelu nebyla uvolněna cesta už ve středu odpoledne, kdy si většina hostů hotelu přála odjet, neboť předtím dopoledne udeřilo v této oblasti Itálie zemětřesení o síle nad pět stupňů. Z hotelu přežili dva lidé a z jejich výpovědi vyplývá, že úřady dlouho nevěřily informaci, že hotel je pod lavinou. První se k nim dostala údajně ve středu v 17:30. Záchranáři ale prodlevu mezi neštěstím a operací popírají. Trasu k hotelu blokovala metrová vrstva sněhu a k místu se dostali první záchranáři po nočním pochodu na lyžích.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!