Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Noční brexitová jednání nepřinesla dohodu, ale aspoň „pokrok“

Hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier. | foto: Reuters

BRUSEL Noční brexitová jednání v Bruselu nepřinesla uzavření dohody o vystoupení Británie z Evropské unie. Médiím to sdělily zdroje blízké vyjednávání. Rozhovory budou pokračovat i během středy. Země EU však původně chtěly mít již ve středu hotovou dohodu v ruce, aby ji mohly připravit ke schválení na čtvrtečním unijním summitu. Podle informací v dohodě stále zůstávají nejasnosti a diplomaté se s výsledkem jednání seznámí odpoledne.

Podle zdroje listu Financial Times se vyjednávání protáhlo do 1:30 středečního rána a „přineslo pokrok“. Všechny sporné body se však vyřešit nepodařilo a týmy obou stran se opět scházejí hned ráno.

Šéf toho unijního Michel Barnier v úterý zástupcům členských států řekl, že stále čeká na právně závazné návrhy Londýna v několika klíčových otázkách. Brusel nebyl spokojen s tím, jak si britská strana představovala budoucí celní postavení Severního Irska a kontroly zboží proudícího mezi Británií a EU.

Deník The Guardian sice v úterý večer uvedl, že otázka cel byla vyřešena a dohodu bude ve středu možné zveřejnit, zdroje dalších médií však hovořily o trvajících neshodách. Podle Barnierova dřívějšího prohlášení měl Londýn splnit i další podmínky unie. Brusel například chtěl, aby kontrola dodržování hraničního režimu spadala do pravomocí unijního soudu. Nelíbily se mu také četné celní výjimky pro malé a střední firmy, kterých je v Severním Irsku většina.

„Musíme nejprve vidět text, zatím v jednáních stále zůstávaly nejasnosti,“ sdělil dnes novinářům diplomatický zdroj, podle něhož je z obou stran cítit silná vůle k dohodě. Velvyslanci unijních zemí by se s Barnierem měli sejít ve 14:00, kdy by mělo být zjevné, zda nastal zásadní posun.

Předseda Evropské rady Donald Tusk bude o výsledcích dnešního jednání telefonicky hovořit s britským premiérem Borisem Johnsonem, v kontaktu bude i s jeho irským kolegou Leem Varadkarem. Na základě výsledků práce vyjednavačů a těchto rozhovorů by měl Tusk připravit návrh závěrů summitu.

Pokud by dohoda byla hotova ještě ve středu, mohli by ji teoreticky schválit lídři unijních zemí na dvoudenní vrcholné schůzce začínající ve čtvrtek. Ve hře je také svolání mimořádného summitu, pokud by se jednání protáhla do příštího týdne. Většina zemí EU se vyslovila pro možný další odklad brexitu, o který však britský premiér Boris Johnson nechce požádat, ačkoli odchod bez dohody zakazuje zákon schválený v září parlamentem.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...