Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
16. října 2019 10:16, aktualizováno  11:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Noční brexitová jednání nepřinesla dohodu, ale aspoň „pokrok“

Hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier. | foto: Reuters

BRUSEL Noční brexitová jednání v Bruselu nepřinesla uzavření dohody o vystoupení Británie z Evropské unie. Médiím to sdělily zdroje blízké vyjednávání. Rozhovory budou pokračovat i během středy. Země EU však původně chtěly mít již ve středu hotovou dohodu v ruce, aby ji mohly připravit ke schválení na čtvrtečním unijním summitu. Podle informací v dohodě stále zůstávají nejasnosti a diplomaté se s výsledkem jednání seznámí odpoledne.

Podle zdroje listu Financial Times se vyjednávání protáhlo do 1:30 středečního rána a „přineslo pokrok“. Všechny sporné body se však vyřešit nepodařilo a týmy obou stran se opět scházejí hned ráno.

Šéf toho unijního Michel Barnier v úterý zástupcům členských států řekl, že stále čeká na právně závazné návrhy Londýna v několika klíčových otázkách. Brusel nebyl spokojen s tím, jak si britská strana představovala budoucí celní postavení Severního Irska a kontroly zboží proudícího mezi Británií a EU.

Deník The Guardian sice v úterý večer uvedl, že otázka cel byla vyřešena a dohodu bude ve středu možné zveřejnit, zdroje dalších médií však hovořily o trvajících neshodách. Podle Barnierova dřívějšího prohlášení měl Londýn splnit i další podmínky unie. Brusel například chtěl, aby kontrola dodržování hraničního režimu spadala do pravomocí unijního soudu. Nelíbily se mu také četné celní výjimky pro malé a střední firmy, kterých je v Severním Irsku většina.

„Musíme nejprve vidět text, zatím v jednáních stále zůstávaly nejasnosti,“ sdělil dnes novinářům diplomatický zdroj, podle něhož je z obou stran cítit silná vůle k dohodě. Velvyslanci unijních zemí by se s Barnierem měli sejít ve 14:00, kdy by mělo být zjevné, zda nastal zásadní posun.

Předseda Evropské rady Donald Tusk bude o výsledcích dnešního jednání telefonicky hovořit s britským premiérem Borisem Johnsonem, v kontaktu bude i s jeho irským kolegou Leem Varadkarem. Na základě výsledků práce vyjednavačů a těchto rozhovorů by měl Tusk připravit návrh závěrů summitu.

Pokud by dohoda byla hotova ještě ve středu, mohli by ji teoreticky schválit lídři unijních zemí na dvoudenní vrcholné schůzce začínající ve čtvrtek. Ve hře je také svolání mimořádného summitu, pokud by se jednání protáhla do příštího týdne. Většina zemí EU se vyslovila pro možný další odklad brexitu, o který však britský premiér Boris Johnson nechce požádat, ačkoli odchod bez dohody zakazuje zákon schválený v září parlamentem.

ČTK
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!