18. října 2018 7:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Noční prohledávání zahrady. Turci pátrali v rezidenci saúdského konzula po známkách vraždy novináře

Turečtí specialisté prohledávají residenci saúdskoarabského konzula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turečtí specialisté prohledávají residenci saúdskoarabského konzula. | foto: ČTK

Ankara/Washington Tým tureckých vyšetřovatelů po devíti hodinách ukončil prohlídku rezidence saúdskoarabského konzula v Istanbulu v souvislosti s pohřešovaným opozičním saúdskoarabským novinářem Džamálem Chášakdžím, který je nezvěstný od návštěvy konzulátu. Americký prezident Donald Trump mezitím oznámil, že Spojené státy požádaly Turecko o zvukové záznamy a videonahrávky k případu, pokud existují.

Turecká média s odvoláním na vládní zdroje uvedla, že Turecko má k dispozici zvukový záznam, který zachytil výslech a vraždu Chášakdžího. Nahrávka vznikla prostřednictvím chytrých hodinek, které měl novinář na ruce a které poté data odeslala přes internetové úložiště do mobilního telefonu zanechaného u jeho přítelkyně. Ta na něj před konzulátem čekala a také ho jako pohřešovaného nahlásila.

Turečtí vyšetřovatelé již se souhlasem Rijádu, který odpovědnost za Chášakdžího zmizení odmítá, prohledali konzulát a ve středu vstoupili i do rezidence konzula, který mezitím odcestoval do Saúdské Arábie.

Na konzulát se Turci znovu vrátili a podle svědků prohlídku ukončili ve čtvrtek nad ránem. Agentura Reuters napsala, že s sebou měli reflektory k osvícení zahrady diplomatického úřadu a že prohledali také konzulární vozidla.

Trump: Nedělejte rychlé závěry

Kauze se věnují také Spojené státy, které vnímají případ velmi vážně, což dokládá fakt, že Trump do Saúdské Arábie a Turecka vyslal ministra zahraničí Mikea Pompea. Trump nicméně dodal, že do regionu neodcestovali zástupci amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), neboť Chášakdží nebyl americkým občanem.

Trump také varoval před rychlým vyvozováním závěrů. V této souvislosti přirovnal odsuzování Saúdské Arábie k soudci Nejvyššího soudu USA Brettu Kavanaughovi, který během potvrzovacího procesu v Senátu čelil obviněním, že se jako student dopustil sexuálního útoku.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!