Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Norové poprvé od masakru zpřístupnili ostrov Utöya

Svět

  20:07
OSLO/ PRAHA - Norsko poprvé od červencového teroristického útoku radikála Anderse Behringa Breivika zpřístupnilo pro novináře ostrov Utöya v jezeře severozápadně od Osla.

Jako první se na ostrov vydali novináři. foto: ČTK

Ostrov byl dosud uzavřen kvůli policejnímu vyšetřování. Možnosti navštívit dějiště hrůzného činu, kde 22. července zahynulo 66 vesměs mladých lidí, využilo na 150 zástupců médií.

Jde o první krok, úřady postupně ostrov zpřístupní pro celou veřejnost, napsala agentura AP. Podmínkou zpřístupnění ostrova ale je, aby návštěvníci respektovali pietu místa. To organizátoři zdůraznili i zástupcům médií.

Ostrov čeká obnova.

"Sponzoři již přislíbili 32 milionů norských korun (asi 102 milionů Kč) na renovaci ubytovacích a rekreačních zařízení na ostrově, úpravu fotbalového hřiště a basketbalových kurtů," řekl šéf mládežnické organizace sociální demokracie Eskil Pedersen. Největší budova na ostrově ale zřejmě bude stržena a na jejím místě vznikne nová, "protože se v ní stalo mnoho hrozných věcí," dodal.

Podle něj budou na ostrově obnoveny i mládežnické tábory, nebylo ale zatím rozhodnuto, od kdy to bude. Strana také plánuje vybudování pomníku událostí na Utöyi.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ostrov má pro mnoho lidí velký význam, protože se zde často formovala politika naší strany, jež hrála v historii Norska významnou roli," zdůraznil Pedersen. "Jsme odhodláni se na Utöyu vrátit," dodal.

Hromadná návštěva ostrova byla umožněna naposled 20. srpna, tedy téměř měsíc po teroristickém útoku, několika stovkám osob - přeživším a příbuzným obětí. Návštěva se konala za přítomnosti mnoha lékařů a zdravotníků, připraveným pomoci. Byla součástí oficiálního smutečního rozloučení s oběťmi, konaného následující den v centru norské metropole.

Breivik se vrátil na ostrov již dříve kvůli policejní rekonstrukci.

Breivik si ostrov pro svůj čin vybral právě proto, aby zde vraždil účastníky mládežnického tábora norské sociální demokracie; tuto stranu obviňoval z umožnění přílišné imigrace ze zahraničí a tím z ohrožování "norských národních hodnot".

Breivik 22. července nejdříve ve vládní čtvrti v centru Osla odpálil bombu v automobilu, která zabila osm lidí, a pak se přesunul na nedaleký ostrov Utöya. Tam následně postřílel 69 lidí, účastníků mládežnického tábora vládní sociálnědemokratické strany. Po několika hodinách střelby se nechal bez odporu zatknout. Jakoukoli vinu popírá a tvrdí, že to musel udělat, aby zachránil Norsko i Evropu před nadvládou muslimů.

Od zatčení zůstává Breivik z rozhodnutí soudu v izolované vyšetřovací vazbě. Začátek procesu s ním se vzhledem ke složitosti případu očekává nejdříve počátkem příštího roku.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat