Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Norská sociální služba Barnevernet prohrála u soudu ve Štrasburku další případ

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. | foto: wikimedia.org

Štrasburk/Praha Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dal za pravdu dalšímu rodičovskému páru z Norska, kterému norská sociální služba Barnevernet odebrala krátce po porodu dítě a následně jej proti jejich vůli umístila do pěstounské péče. O verdiktu informoval norský list Dagbladet, který upozornil, že u štrasburského soudu narůstá počet žalob na Norsko ohledně porušování práv rodin. Kvůli odebrání svých dvou synů v Norsku se na štrasburský soud se stížností už dříve obrátila také Češka Eva Michaláková.

V úterý štrasburský soud řešil případ Vibeke Morrisseyové a Kena Joara Olsena, kterým Barnevernet odebral v roce 2015 dceru. Po tříletém boji u norských soudů získala rodina dítě loni na jaře zpátky.

Ve prospěch Morrisseyové a Olsena v úterý rozhodl také Evropský soud pro lidská práva. Podle soudu Norsko v případu porušilo právo na soukromý a rodinný život tím, že po odebrání dítěte omezilo možnost kontaktu rodičů s dcerou pouze na čtyři a později šest návštěv ročně. Úřady podle soudu vycházely z toho, že dítě zůstane v pěstounské péči dlouhodobě, a vůbec nepočítaly s tím, že by se rodina opět sloučila.

Barnevernet dceru norským rodičům odebral především kvůli minulosti otce, který se jako člen gangu podílel na násilném vymáhání dluhů. Matka údajně trpěla lehkými psychickými potížemi. Podle svědků se z jejich bytu často ozýval křik. Po porodu sociální služba nabídla Vibeke bydlení v domově pro matky s dětmi, ta ale nesouhlasila a po týdnu odtud odešla. Poté Barnevernet dítě páru odebral.

Norský deník Dagbladet upozornil, že na Evropský soud pro lidská práva se obrací se stížnostmi na Barnevernet čím dál více lidí a v 35 případech štrasburský soud souhlasil, že se jimi bude zabývat. Počet žalob na Norsko podle listu Dagbladet roste od přelomového případu z 10. září, kdy soud rozhodl ve prospěch Norky Trude Strandové Lobbenové, jíž Barnevernet rovněž krátce po porodu odebral syna a nechal ho adoptovat.

Norskou sociální službu Barnevernet dlouhodobě kritizují někteří rodiče a experti, podle nichž Barnevernet zachází ve své snaze ochránit děti příliš daleko a často odebírá rodičům jejich biologické potomky a dává je do pěstounské péče bez dostatečného odůvodnění.

V Praze se v sobotu protestuje proti norskému úřadu Barnevernet.

V roce 2011 rozhodla norská sociální služba také o odebrání synů Denise a Davida českým rodičům Michalákovým kvůli podezření ze zneužívání, zanedbávání a týrání. Děti nyní vyrůstají u pěstounů. Později norské úřady zbavily Evu Michalákovou rodičovských práv k oběma synům, otci práva ponechaly. Matka s následnými odvoláními neuspěla a obrátila se proto se stížností na Norsko na Evropský soud pro lidská práva.

„Považuji za klíčové, že ESLP výslovně upozornil, že Norsko omezuje na minimum styky rodičů a dětí a vůbec nevytváří podmínky pro budoucí vrácení dětí k rodičům,“ uvedl po úterním rozhodnutí štrasburského soudu v tiskové zprávě právník Pavel Hasenkopf z Petičního výboru na pomoc rodině Michalákových.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!