Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Breivik chce na svobodu. Už nejsem nebezpečný pro ostatní, tvrdí vrah. Nemá ale moc šancí

Svět

  10:11aktualizováno  12:18
Norský soud se zabývá žádostí o podmíněné propuštění teroristy Anderse Behringa Breivika, který při atentátech v roce 2011 zabil 77 lidí. Breivik tvrdí, že po deseti letech strávených za mřížemi už není nebezpečný pro společnost. Je však nepravděpodobné, že by ho soud propustil předčasně. Atentátník si odpykává maximální jednadvacetiletý trest, který navíc lze prodloužit.

Breivik do soudní síně vstoupil s oholenou hlavou, strništěm na tváři a v tmavém obleku, na jehož klopě měl připnutý vzkaz o nadřazenosti bílé rasy. Držel také ceduli s nápisem: „Zastavte svou genocidu proti našim bílým národům“.

Před soudem se uvedl nejprve gestem bílých nacionalistů a poté nacistickým pozdravem. Podle agentury AP se představil jako vůdce norského neonacistického hnutí, což naznačuje, že slyšení využije spíše jako příležitost projevit své názory o nadřazenosti bělochů než jako vážnou snahu o předčasné propuštění.

„Mohu říct, že nevidím žádné velké změny v Breivikově fungování,“ řekla agentuře AP psychiatrička Randi Rosenqvistová, která atentátníka opakovaně vyšetřovala. 

„Někdo, kdo usiluje o předčasné propuštění, by měl dát najevo lítost a ukázat, že rozumí tomu, proč není možné takové činy opakovat,“ míní.

Breivik 22. července 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. Lítost za masakr však najevo nikdy nedal.

Soud s atentátníkem začal 16. dubna 2012. Ke spáchání útoků se přiznal, zároveň však prohlásil, že se cítí nevinný. Odmítl také uznat legitimitu soudu. Po sejmutí pout zdvihl pravou ruku zaťatou v pěst, později u soudu používal i nacistický pozdrav.

Senát v Oslu koncem srpna 2012 uznal Breivika vinným ze spáchání útoků a odsoudil ho k trestu 21 let vězení, který může být opakovaně prodlužován až do jeho smrti.

Trest si Breivik odpykává ve věznici Skien, kde má k dispozici tři cely, obytnou, pracovní a tréninkovou o celkové ploše 30 metrů čtverečních. V nich má mimo jiné také psací stůl, televizi s DVD přehrávačem, počítač bez připojení k internetu či běhací pás.

22. července 2021

V březnu 2016 Breivik zažaloval stát za porušování lidských práv a v dubnu soud rozhodl, že Norsko porušilo některá jeho práva při věznění, především kvůli držení v samovazbě.

Stát se proti rozhodnutí soudu odvolal, generální prokurátor Fredrik Sejersted tehdy uvedl, že se Breivik snaží z vězení šířit nacistickou ideologii, proto jsou přísné podmínky jeho zadržování nadále nutné a neporušují lidská práva „ve skutečném ani právním smyslu“.

Odvolací soud v březnu 2017 rozhodl, že Norsko při jeho věznění lidská práva neporušuje. Breivik se poté obrátil na nejvyšší soud, který v červnu 2017 rozhodl, že se odvoláním nebude zabývat. V téže době si Breivik legálně změnil jméno na Fjotolf Hansen. 

V září 2020 požádal o podmínečné propuštění z věznice a oznámil úmysl znovu žalovat stát kvůli podmínkám ve vězení.

Soud jedná v případu propuštění Breivika do čtvrtka v tělocvičně věznice Skien, která se nachází asi sto kilometrů jihozápadně od Osla. Rozhodnutí se očekává ještě tento měsíc.

10. ledna 2017

Autoři: ,