Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Norsko ruší jako první na světě rádiové FM vysílání. Dlouhodobě o tom uvažují i Češi

Vysílání rozhlasu – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysílání rozhlasu – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

OSLO/PRAHA Pro Nory bude letošní 11. leden přelomovým datem. V 11 hodin a 11 minut začne rušení rozhlasového analogového vysílání v pásmu FM. Do konce roku by se Norsko mělo stát první zemí, která přejde na výlučně digitální vysílání (DAB). Tamní vláda si od přechodu slibuje úspory, kritici tvrdí, že mnozí občané zůstanou mimo dosah rádiového signálu.

Norský parlament přechod na digitální vysílání v prosinci schválil s tím, že umožní vysílat osmkrát více stanicím a bude mít čistší zvuk. Rozhodl tak přesto, že podle průzkumů se 66 procent Norů staví proti. Na vlnách FM (VKV) se nejdříve přestane vysílat v severonorském městečku Bodo. Na severu v regionech Troms a Finnmark vypínání vysílání FM také v prosinci skončí.

„Digitalizace rádia umožní provozovatelům nabízet více obsahu. Podle nedávných průzkumů navíc stoupá počet lidí, kteří poslouchají rádio digitálně,“ uvedla v listopadu na konferenci WorldDAB ve Vídni Line Langnesová ze státního mediálního úřadu. Pro provozovatele rozhlasových stanic je navíc DAB z hlediska provozu výrazně levnější než současné analogové vysílání.

Ne všichni jsou ale z nastávající změny nadšení. „Mám rádio podporující digitální vysílání doma. V autě ale ne. A nebudu platit několik tisíc korun za nové autorádio,“ řekl v pondělí národní stanici NRK kavárník z Bodo Stian Kristiansen. Vyjádřil tím problém, který s ukončením klasického vysílání bude mít většina Norů.

V pětimilionovém Norsku nemá 70 procent automobilů (zhruba 2 miliony vozidel) audiopřijímače podporující DAB. Proto do nich bude potřeba zakoupit digitální adaptér za 1500 norských korun (v přepočtu asi 4500 korun).

V ČR by se musely měnit zákony

Kromě toho existují obavy, že zejména senioři žijící v odlehlých oblastech se přechodně ocitnou bez signálu. „V domácnostech Norů se nachází nejméně milion rádií, které přestanou fungovat. Prostě na to zatím nejsme připraveni,“ kritizoval poslanec norského parlamentu Ib Thomsen agentuře Reuters, přestože je členem koaliční Progresivní strany. Dodal, že se bojí především o bezpečnost. Rádiový signál je totiž nejspolehlivějším šiřitelem varovných zpráv v případě bezpečnostního ohrožení.

Přechod Norska na digitální vysílání sledují další země. Podobný krok zvažuje Dánsko, Británie a Švýcarsko, které je v plánech nejdále a chce FM vysílání zrušit v roce 2020. V dlouhodobých plánech má přechod i Slovensko a Česko, kde je hlavním podporovatelem Český rozhlas. Podle informací z roku 2015 je ale plánován nejdříve na rok 2025, kdy rozhlasovým stanicím končí současné licence. Jejich nesouhlas by totiž byl překážkou.

A především by se musela změnit legislativa upravující rozhlasové vysílání, v rámci níž by se musel liberalizovat trh a odstranit limity počtu celoplošných stanic jednoho rozhlasového provozovatele či zavést povinnosti pro prodejce elektroniky a automobilů.

V tomto směru jde příkladem česká Škoda Auto, která v Norsku už před dvěma lety nabízela standardně vozy s DAB rádiem, jak tehdy informoval server iDnes.cz. V automobilech nabízených různými výrobci v tuzemsku je však rádio podporující technologii DAB většinou doplňkovým vybavením.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...