30. srpna 2012 15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Norsko si Breivika zasloužilo, šokuje francouzský spisovatel

Anders Behring Breivik  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anders Behring Breivik |

PAŘÍŽ Uznávaný francouzský spisovatel a redaktor Richard Millet vyvolal ve Francii bouři nevole svým prohlášením, že Anders Behring Breivik je "bezpochyby tím, co si Norsko zasloužilo". Millet prý čin masového vraha odsuzuje, nicméně oceňuje jeho ideologii namířenou proti přistěhovalectví a multikulturalismu.

Breivika si bezpochyby Norsko zaslouží, píše Millet ve svém 18stránkovém pamfletu. "Je stejně tak dítětem z rozpadlé rodiny, jako dítětem ideologické a rasové fraktury, kterou způsobila imigrace z mimoevropských států v posledních 20 letech," dodává spisovatel, který je redaktorem několika knih, jež získaly ve Francii významná literární ocenění, včetně Goncourtovy ceny. Za svou esej Le Sentiment de la Langue obdržel v roce 1994 cenu Francouzské akademie.

David Neff, MF Dnes: Norské slzy, Norsko po masakru masového vraha Breivika, 3. cena v kategorii Aktualita

Norské slzy, Norsko po masakru masového vraha Breivika

"Multikulturalismus, v podobě, v jaké byl importován ze Spojených států, je tím nejhorším pro Evropu... vytváří mozaiku ghett, v nichž (hostitelský) národ přestává existovat," řekl Millet rozhlasové stanici France Info. "Domnívám se, že Breivik to vnímal a reagoval na to tím nejohavnějším možným způsobem," dodal.

Provokace
Milletovy výroky vyvolaly rozhořčení ve francouzské literární obci i u veřejnosti. "Je to směšná, nechutná provokace. Dočista přišel o rozum," konstatoval spisovatel Tahar Ben Jelloun, který je původem z Maroka, žije ve Francii a patří k nejpřekládanějším arabským autorům. Spisovatelka Annie Ernauxová, jejíž knihy vyšly i v češtině, označila Milletův text za "politicky nebezpečný".

Pravicový extremista loni 22. července zabil při pumovém útoku před vládním úřadem v centru Osla a při střelbě do sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya 77 lidí. V pátek za to byl odsouzen k 21 letům vězení s možností prodlužování až na doživotí.

ČTK, Lidovky.cz

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.