Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Lučištník v Norsku konvertoval k islámu, policie o něm věděla. Útok šípy zněl šíleně, líčí svědkyně

Svět

  11:58aktualizováno  18:54
Muž, který ve středu útočil v norském Kongsbergu nedaleko Osla, byl policii dobře známý. Před nedávnem konvertoval k islámu a úřady věděly o jeho možné radikalizaci. Dlouhodobě žil ve městě, kde se pak rozhodl vraždit. Podle policie akt nese známky teroristického činu. Svědkyně popisuje, že zvěstem o muži s lukem a šípy nevěřila.

„Když jsem se vrátila domů, zamkla jsem dveře,“ vypráví Kari Smebyová. V době útoku byla u obchodu Coop. Tedy u jednoho z míst, která si útočník vybral pro svůj zběsilý čin. Žena středeční večer popisuje jako „neskutečný a hrozný“. „Bála jsem se,“ pokračuje.

Na začátku přitom nevěřila tomu, co se dozvěděla. Náhodný kolemjdoucí jí řekl, že kolem běhá „někdo s lukem a šípem“. „Znělo to úplně šíleně. Představila jsem si nějakou hru. Ale ta to nebyla,“ říká pro stanici NRK s tím, že se v tu chvíli dál rozcvičovala na svůj obvyklý běh.

Při útoku v norském městě Kongsberg nedaleko Osla přišlo několik lidí o život. Podezřelý použil luk a šípy a už byl zadržen. (13. října 2021)

V obchodě si všimla jen alarmu a pak policie. Až ve chvíli, kdy uviděla i policejní vrtulník a spoustu modrých světel, jí došla vážnost situace. Utekla proto domů. 

Další svědkyně stanici TV2 řekla, že viděla utíkající lidi a ženu, která se snažila skrýt. „Spatřila jsem muže stojícího v rohu se šípy v toulci na rameni a lukem v ruce. Lidé utíkali o život. Mezi nimi i žena, která držela za ruku dítě,“ dodala.

Vedení norské policie v reakci na útok začalo urychleně všem strážcům zákona vydávat zbraně, protože většina policistů slouží v této severské zemi neozbrojena, píše agentura AFP. „Myslel jsem, že je to válka. Bylo to tak intenzivní. Policie se však zdála velmi výkonná a organizovaná,“ řekl pro NRK svěděk Thomas Nilsen.

Policie podle něj byla venku v obrovském počtu, těžce ozbrojená a s helmami na hlavách. Popsal, že nejdřív ho zarazil mohutný hluk. „Pak jsem uslyšel křik, jaký jsem ještě nikdy neslyšel. Byl to pronikavý výkřik, který mě zasáhl u srdce. Nikdy na to nezapomenu. Vnímal jsem to jako smrtelný výkřik,“ líčí. Později o svém zážitku napsal kamarádovi: „Máme tu Kábul.“

V minulosti vyhrožoval příbuzným

Sedmatřicetiletý útočník je policii dobře známý. Podle médií se jmenuje Espen Andersen Braathen. Po matce je dánským občanem a po otci norským. Dlouhodobě muž žije v Kongsbergu. Právě tam se i rozhodl vraždit. 

Lukem a šípy, ale i nožem a dalšími zbraněmi zabil podle posledních informací pět lidí a dva další zranil.  Policie agentuře Reuters sdělila, že Braathen se k usmrcení obětí přiznal. Jeho právní zástupce potvrdil, že Braathen s policií spolupracuje.

Zraněny byly podle aktuálních informací tři osoby, včetně policisty mimo službu, který byl nakupovat v supermarketu. Dva zranění jsou na jednotce intenzivní péče, nejsou ale v ohrožení života, píší norská média.

Braathen se údajně léčil s blíže neupřesněnými zdravotními problémy. V minulosti také konvertoval k islámu a policie o tom věděla. „Už dříve byly obavy z jeho možné radikalizace. Tyto obavy jsou z roku 2020 i z předchozí doby. Letos jsme o něm hlášení neměli,“ prohlásil policejní velitel Ole Bredrup Saeverud.

Podle NRK byl vrah v minulosti už několikrát odsouzen. Loni údajně také dostal půlroční zákaz styku se dvěma příbuznými. A to poté, co jednomu z nich vyhrožoval smrtí.

Policie útočníka zhruba po půl hodině od přijetí prvních hlášení zadržela.  Pachatele, který se nejprve snažil utéct, zastavily až varovné výstřely. 

Norská tajná služba PST ve čtvrtek uvedla, že útok nese známky teroristického činu. „Útok v této fázi vypadá jako teroristický čin. Jaké byly jeho motivy, objasní v detailnější podobě vyšetřování,“ uvedla PST s tím, že stupeň ohrožení terorismem v Norsku se v souvislosti s útokem nemění.

Pro Norsko je to nejhorší útok od roku 2011, kdy na ostrově Utöya zemřelo rukou krajně pravicového extremisty Anderse Breivika 77 lidí. Norská královská rodina už zraněným a pozůstalým po obětech čtvrtečního útoku vyjádřila svou soustrast. 

„Jsme zděšeni tragickými událostmi minulé noci v Kongsbergu. Soucítíme s příbuznými a raněnými v jejich zármutku a zoufalství. Myslíme na všechny dotčené v Kongsbergu, kteří pocítili, že se z jejich bezpečného okolí najednou stalo nebezpečné místo,“ napsal král Harald V. v dopise starostce města. „Norsko je malá země. Kongsberg je nyní zasažen stejně tvrdě jako celá společnost a zbytek národa stojí při vás,“ vzkazuje král.

Končící premiérka Erna Solbergová uvedla, že útok se společností otřásl a že je „mnoho těch, kdo se bojí“. „Proto je důležité říct, že policie věří, že má vše pod kontrolou,“ poznamenala. Její nástupce ve funkci Jonas Gahr Störe označil útok za „krutý a brutální čin“. „Je to tragédie pro všechny zúčastněné. Nemám slov,“ řekla také starostka Kongsbergu Kari Anne Sandová.

V Kongsbergu ve čtvrtek visely vlajky na půl žerdi. Lidé „pocítili, že jejich bezpečné prostředí se náhle stalo nebezpečným místem“, řekl norský král Harald V.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...