8. ledna 2010 13:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Norský deník znovu otiskl karikatury proroka Mohameda

Dánský karikaturista Kurt Westergaard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dánský karikaturista Kurt Westergaard | foto: ČTK

OSLO Norský deník Aftenposten otiskl dnes znovu karikatury proroka Mohameda, které v září 2005 poprvé zveřejnily dánské noviny. List tak reagoval na nedávný útok na dánského kreslíře Kurta Westergaarda, který proroka Mohameda nakreslil v turbanu ve tvaru bomby. Informovala o tom agentura DPA.

V září 2005 zveřejnil karikatury proroka Mohameda dánský list Jyllands Posten. Vyvolalo to hněv a ostré protesty muslimů v Dánsku i v zahraničí.

Kresby pak převzala další dánská a zahraniční média. Karikatury vytvořilo 12 autorů.

Karikatury proroka Mohameda, které pobouřily islámský svět.

Jedním z nich je právě čtyřiasedmdesátiletý dánský kreslíř Kurt Westergaard. Před týdnem k němu do domu vtrhl osmadvacetiletý Somálec s nožem a sekerou. Výtvarníkovi se podařilo ukrýt. Útočník čelí obvinění z pokusu o vraždu.

Deník Aftenposten chtěl dnešním přetištěním karikatur podle své šéfredaktorky Hilde Haugsgjerdové čtenářům ukázat, oč nyní jde, uvedla agentura DPA.

Karikatury proroka Mohameda, které pobouřily islámský svět.

Zveřejnění karikatur v roce 2005 vyvolalo bouřlivou debatu i o svobodě tisku a médií. "Vždy jsme bránili právo médií tyto karikatury otisknout, a zveřejnili jsme také kopie, když diskuse začala," uvedla Haugsgjerdová.

ČTK

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz