Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Norský deník znovu otiskl karikatury proroka Mohameda

Svět

  13:49
OSLO - Norský deník Aftenposten otiskl dnes znovu karikatury proroka Mohameda, které v září 2005 poprvé zveřejnily dánské noviny. List tak reagoval na nedávný útok na dánského kreslíře Kurta Westergaarda, který proroka Mohameda nakreslil v turbanu ve tvaru bomby. Informovala o tom agentura DPA.

Dánský karikaturista Kurt Westergaard foto: ČTK

V září 2005 zveřejnil karikatury proroka Mohameda dánský list Jyllands Posten. Vyvolalo to hněv a ostré protesty muslimů v Dánsku i v zahraničí.

Kresby pak převzala další dánská a zahraniční média. Karikatury vytvořilo 12 autorů.

Karikatury proroka Mohameda, které pobouřily islámský svět.

Jedním z nich je právě čtyřiasedmdesátiletý dánský kreslíř Kurt Westergaard. Před týdnem k němu do domu vtrhl osmadvacetiletý Somálec s nožem a sekerou. Výtvarníkovi se podařilo ukrýt. Útočník čelí obvinění z pokusu o vraždu.

Deník Aftenposten chtěl dnešním přetištěním karikatur podle své šéfredaktorky Hilde Haugsgjerdové čtenářům ukázat, oč nyní jde, uvedla agentura DPA.

Karikatury proroka Mohameda, které pobouřily islámský svět.

Zveřejnění karikatur v roce 2005 vyvolalo bouřlivou debatu i o svobodě tisku a médií. "Vždy jsme bránili právo médií tyto karikatury otisknout, a zveřejnili jsme také kopie, když diskuse začala," uvedla Haugsgjerdová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!