20. ledna 2010 11:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Norský novinář sepisuje novou biografii proroka Mohameda

Práce s počítačem (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce s počítačem (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

OSLO Životopis proroka Mohameda se rozhodl sepsat norský novinář Halvor Tjönn. O rozruch se postaral už před třemi lety svým článkem, v němž popsal Mohameda jako válečníka, samovládce Medíny a manžela devíti žen. Nakladatel Erling Kagge potvrdil, že biografie zakladatele islámu v Norsku vzniká a Tjönn na ní pracuje "na plné obrátky". Napsal to norský server Dagenmagazinet.

Nakladatel ale zatím nechtěl nic bližšího o díle prozradit. Podle serveru si Tjönn vzal v deníku Aftenposten, kde pracuje, volno. Ke své chystané knize se ale vyjádřit nechtěl. Uvedl pouze, že čerpal z historických pramenů a arabských zdrojů.

Tjönn na sebe strhl pozornost nedlouho po otištění karikatur proroka Mohameda v září 2OO5 v dánském listu Jyllands Posten, které rozpoutaly protesty v muslimském světě. V únoru 2006 napsal článek s titulkem Válečný prorok a zakladatel náboženství. V Norsku to vyvolalo vášnivou debatu a vlnu nevole mezi tamními vyznavači islámu. Novinář tehdy zdůrazňoval Mohamedovu roli válečníka, samovládce a manžela devíti žen.

Ještě o dva roky později se proti Tjönnovým tvrzením ve svém komentáři Sekulární extremismus ohradil norský student medicíny a pravověrný muslim Muhammed Usman Rana. Novinářův text označil za tendenční a upozorňoval na "degradaci věřících lidí" na vrub jednostranně chápaného pluralismu.

Tjönnův domovský deník Aftenposten medikovi pak udělil cenu za nejlepší příspěvek roku 2008.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz