Dlouhý potlesk pak zazněl po skončení zahajovacího filmu, který vzdal hold lidem, kteří se na obnově památky podíleli. Po hudebním vystoupení promluvil francouzský prezident Emmanuel Macron, který vyjádřil vděk francouzského národa těm, kteří gotický skvost zachránili a rekonstruovali. „Dnes můžeme společně sdílet radost a hrdost,“ prohlásil Macron ve svém projevu.
Slavnostního otevření katedrály se zúčastnilo kolem 1500 hostů. Mimo zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa se slavnosti zúčastnil i třeba ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Do Francie přiletěl také miliardář a Trumpův blízký spolupracovník Elon Musk, který je rovněž mezi hosty na slavnostním znovuotevření katedrály Notre-Dame.
Na slavnostní otevření dorazila také například první dáma Spojených států Jill Bidenová. Nechyběli ani bývalí francouzští prezidenti François Hollande a Nicolas Sarkozy či britský princ William. Mezi hosty byl rovněž americký miliardář a Trumpův blízký spolupracovník Elon Musk. Papež František se slavnostního otevření katedrály nezúčastnil. V poselství, které bylo přečteno, nicméně dnešek označil za radostný den a vyzval, aby vstup do katedrály zůstal bezplatný.
Na poslední chvíli svou účast zrušila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Oznámila to jen několik hodin po dojednání kontroverzní dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a jihoamerickým společenstvím Mercosur, se kterou Francie nesouhlasí kvůli obavám z přílivu levných zemědělských produktů.
„Komise dokončila jednání se zeměmi sdružení Mercosur, to je její zodpovědnost. Dohoda však nebyla ani podepsána, ani ratifikována. Příběh tím tedy nekončí,“ uvedl Elysejský palác.
Katedrálu Notre-Dame zachvátily plameny večer 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části katedrály považované za jedno z nejlepších děl francouzské gotické architektury. Požár hasilo na 600 lidí asi 15 hodin. Většinu uměleckých a liturgických předmětů se podařilo zachránit.
Požár památky ze seznamu UNESCO, kterou proslavil i román Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži, vyvolal po celém světě vlnu solidarity. Do měsíce přislíbili jednotlivci i organizace na její rekonstrukci téměř miliardu eur (asi 25 miliard Kč). Několik sbírek a benefičních koncertů se uskutečnilo také v Česku.
Příčina požáru dosud nebyla zcela objasněna, oheň mohla způsobit závada v elektroinstalaci či nedopalek cigarety. Na centrální věžičce se tehdy dlouhodobě prováděly restaurátorské práce. Podle vyšetřovatelů chrám nikdo nezapálil úmyslně.
Katedrála Notre-Dame, známá také jako Chrám Matky Boží, patří k symbolům Paříže a před požárem ji navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně. Nyní se očekává, že by památku mohlo ročně navštívit i 15 milionů lidí. Vstup je zatím zdarma, ale vedou se debaty, zda by neměl být zpoplatněn.
Základní kámen Notre-Dame slavnostně položili na ostrově Île de la Cité na řece Seině na jaře roku 1163 a stavba byla dokončena v roce 1345.
Pro veřejnost se katedrála otevře v neděli.