Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nová Kaledonie rozhodne, zda se stane nezávislým státem. Proti odtržení mluví peněžní toky z Francie

Roch Wamytan, hlavní člen hnutí pro nezávislost Nové Kaledonie foto: ČTK

Nouméa - Nová Kaledonie se v neděli v referendu rozhodne, zda se stane nezávislým státem. Píše o tom agentura AFP. Nová Kaledonie je od roku 1853 součástí Francie. Naposledy obyvatelé tohoto souostroví v Tichém oceánu hlasovali o nezávislosti v roce 2018. Tehdy bylo pro zachování společného státu s Francií 57 procent voličů. Ačkoliv se před referendem neprováděly průzkumy, experti očekávají, že letos počet voličů nakloněných nezávislosti vzroste.
  11:25

„Pro mě by ale bylo překvapením, kdyby zvítězilo ano nezávislosti,“ uvedl expert na geopolitiku Pierre-Christophe Pantz. Nezávislosti jsou tradičně nakloněni domorodí Kanakové, kteří tvoří zhruba 40 procent z 271 000 obyvatel. Obyvatelé původem z Evropy a Asie spíše tíhnou k setrvání ve svazku s Francií.

Muž propagující nezávislost Nové Kaledonie.
Noumea, přístav Moselle

Výsledky referenda z roku 2018 byly pro odpůrce nezávislosti překvapivé. Asi 45 procent voličů hlasovalo pro nezávislost a volební účast dosáhla rekordních 81 procent.

Referendum proběhne bez opatření proti covidu-19, protože Nová Kaledonie patří k několika málo oblastem na světě, kterým se nákaza zatím vyhnula. Jestliže epidemiologická situace je na souostroví klidná, to stejné neplatí pro politickou atmosféru. „Jistá forma radikalizace je patrná v obou táborech, dialog byl přerušen,“ uvádí Pierre-Christophe Pantz.

Osmdesátiprocentní účast. Po sečtení hlasů zůstává Nová Kaledonie francouzským územím

Jedním z významných důvodů pro setrvání ve francouzském státě jsou finanční převody. Paříž každoročně posílá souostroví, které tvoří její výspu v Tichém oceánu, zhruba 1,5 miliardy eur. „Bez těchto peněz nemůžeme přežít,“ tvrdí vedoucí kampaně proti vyhlášení nezávislosti Gil Brial. Podle zastánců nezávislosti je Nová Kaledonie „dostatečně vyspělá“, aby se postarala o sebe samotnou, a to jak v politice, tak v ekonomice.

Jak upozorňuje hongkongský deník South China Morning Post, hlasování bedlivě sleduje i Peking. Čína je v současnosti největším obchodním partnerem Nové Kaledonie a snaží se posílit svůj vliv v této části Tichého oceánu. Souostroví má k dispozici čtvrtinu celosvětových zásob niklu, který je také jeho největším vývozním artiklem. „Pokud se rozhodne pro nezávislost, Nová Kaledonie buď může uzavřít dohodu s Francií, že jí ponechá vojenské základny výměnou za peníze, nebo se může dohodnout s Čínou a připojit se k iniciativě nové hedvábné stezky,“ řekl deníku badatel Alexandre Dayant z australského Lowy Institute.

Referendum o nezávislosti je součástí procesu dekolonizace, na kterém se Nová Kaledonie dohodla s Paříží po násilnostech z roku 1988. Proces počítá s tím, že se referendum o nezávislosti bude opakovat třikrát v dvouletých intervalech. Pokud by zastánci nezávislosti letos neuspěli, další hlasování proběhne v roce 2022. V rámci procesu Francie převedla na tamní úřady v roce 2011 policejní pravomoci, v roce 2012 organizaci školství a v roce 2013 občanské a obchodní právo.

Nová Kaledonie se nachází v jihozápadním Pacifiku, asi 1200 kilometrů od Austrálie a 18 000 kilometrů od Paříže. S rozlohou přibližně 19 000 kilometrů čtverečních, což je zhruba čtvrtina Česka, je třetím největším souostrovím v Tichém oceánu po Papui-Nové Guineji a Novém Zélandu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!