Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nová maďarská ústava má nacionalistický tón

Svět

  17:51
BUDAPEŠŤ - Maďarští poslanci budou v pondělí hlasovat o nové ústavě. Opozice, aktivisté i mezinárodní pozorovatelé text kritizují kvůli sporným formulacím a nacionalistickému i romantickému tónu. Nová ústava se odvolává na Boha, svatoštěpánskou korunu, vlast, křesťanství, rodinu, čest a národní hrdost.

Mnozí Maďaři s novou 'Orbánovou' ústavou nesouhlasí. foto: ČTK

Premiér Viktor Orbán, jehož vládní Svaz mladých demokratů (Fidesz) dokument připravil, kritiku odmítá. Nová ústava, kterou Fidesz díky ústavní většině zřejmě hladce prosadí, začne platit od prvního ledna 2012.

Nová ústava nahradí základní zákon z roku 1949, který podle  Orbána není ústavou Maďarska, protože byl za komunismu koncipován podle sovětského vzoru. Nový text podle něj odpovídá 21. století a navíc je "esteticky krásný".

Nová ústava se odvolává na Boha, svatoštěpánskou korunu, vlast, křesťanství, rodinu, čest a národní hrdost. "Bože, žehnej Maďarovi", takový je začátek maďarské hymny a zároveň i úvodní věta preambule, která je označena jako Národní konfese. "Jsme hrdí, že náš král, svatý Štěpán, před 1000 lety vybudoval na pevných základech maďarský stát," pokračuje text konfese.

Ústava mění oficiální název země, který doposud je Maďarská republika. Nově se bude stát nazývat jen Maďarsko. Maďarština nemá rozdíl mezi slovy "maďarský" a "uherský", takže název Maďarsko a kdysi monarchistické Uhersko (Magyarország) v maďarštině splývá.

Maďarsko nebo Uhersko?
Opozice, která kromě krajně pravicového Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) přípravu základního zákona ignorovala, upozorňuje na to, že v budoucnu nebude možné řadu zákonů snadno změnit. Fidesz totiž jejich novelizaci ústavně podmínil dvoutřetinovou většinou.

Sporné je rovněž omezení pravomocí ústavního soudu. Počet těchto soudců sice vzroste o čtyři na patnáct, ale ztratí právo posuzovat fiskální a daňovou legislativu. Rozhodovat o těchto zákonech budou moci jen tehdy, když státní dluh překročí 50 procent hrubého domácího produktu.

Kritikou nešetří ani mnozí aktivisté. Doposud občanské iniciativy mohly parlament přinutit zabývat se určitým problémem, pokud se jim podařilo shromáždit pod příslušnou peticí 50.000 podpisů. Nově takovéto petice nebudou zákonodárce k ničemu zavazovat.

Opozice i aktivisté jsou proti
Organizace zastupující práva menšin připomínají, že ústava nepředpokládá homosexuální manželství. Pojem manželství totiž nový základní zákon vysvětluje jako svazek mezi mužem a ženou. Kritizován je také možný protiinterrupční výklad textu, protože je zde zmíněna ochrana plodu od početí.

Předpokládá se, že ústava parlamentem snadno projde, protože Fidesz se v 386členném Národním shromáždění opírá o pohodlnou dvoutřetinovou většinu. Prezident Pál Schmitt ji pak chce podepsat 25. dubna, tedy v den výročí drtivého vítězství Orbánovy strany v parlamentních volbách v roce 2010.

Autoři: ,