Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová pětiletka a injekce zvadlé ekonomice. V Číně se sešli nejvyšší komunisté

Svět

  11:36
PEKING - V Pekingu v pondělí začalo čtyřdenní klíčové zasedání ústředního výboru Komunistické strany Číny, na němž by vládnoucí strana měla schválit návrh příštího pětiletého plánu ekonomického a sociálního rozvoje země. Plénum se přitom koná v době, kdy narůstají obavy z dopadů slábnoucí čínské ekonomiky.

Generální tajemník Komunistické strany Číny Si Ťin-pching. foto: Reuters

Druhá největší ekonomika světa loni vzrostla o 7,3 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za posledních 24 let. Letos si čínská vláda stanovila za cíl sedmiprocentní růst, podle analytiků ale není jisté, zda se to podaří splnit. Ve třetím čtvrtletí výkon čínského hospodářství dál slábl a hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o 6,9 procenta.

Vládní činitelé před začátkem stranického pléna naznačili, že cíl sedmiprocentního růstu možná bude nepatrně snížen. „Nikdy jsme netvrdili, že budeme nějaký cíl hájit za každou cenu,“ prohlásil o víkendu premiér Li Kche-čchiang.

Londýn v rudém. Nejlepším přítelem Číny je Británie - za miliardy liber

Analytici finančního ústavu Bank of America a někteří další experti očekávají, že oficiální cíl růstu čínské ekonomiky na období 2016-2020 se bude pohybovat kolem 6,5 procenta.

Představitel čínského úřadu pro plánování makroekonomiky Siao Siao v Lidovém deníku napsal, že pomalejší růst je rozumný a nutný vzhledem k tomu, že ekonomika prochází obdobím transformace.

Strach z bouří

Oslabování ekonomiky a s tím spojený možný růst nezaměstnanosti ale vyvolává u čínského vedení obavy ze sociálních nepokojů. Předpokládá se, že straničtí vůdci ve snaze zajistit udržitelnější výkon ekonomiky zopakují na zasedání záměr ukončit závislost Číny na vývozu a investicích a klást větší důraz na domácí spotřebu a služby.

Odborníci rovněž očekávají, že plán na období let 2016 až 2020 se více zaměří na ekologické a sociální otázky, včetně zvýšení příjmů domácností a pobídek k využívání obnovitelných zdrojů.

Cítil jsem se hůř než pouliční šlapka, říká básník týraný čínským režimem

Zastánci reforem zdůrazňují, že strana musí odstranit monopol a další privilegia státních firem, které dominují řadě průmyslových odvětví - počínaje těžbou ropy přes bankovnictví až po telekomunikační služby. Větší roli by naopak měli hrát soukromí podnikatelé. Návrh reformy státního průmyslu z letošního září slibuje zvýšit efektivitu státních firem tím, že budou muset čelit větší konkurenci na trhu, zároveň však podle agentury AP znovu zdůrazňuje nutnost vůdčí role komunistické strany při řízení státních společností.

Zasedání více než 200 členů ústředního výboru se koná za zavřenými dveřmi a teprve po jeho skončení by měla oficiální tisková agentura Nová Čína zveřejnit prohlášení. Další, detailnější komuniké by mělo následovat asi o týden později.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...