Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nová italská strana chce pryč z EU. Šéf Italexitu pro ostré slovo na adresu Bruselu nejde daleko

Všeříkající spojenectví. Gianluigi Paragone (vpravo) s lídrem Strany Brexitu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Všeříkající spojenectví. Gianluigi Paragone (vpravo) s lídrem Strany Brexitu... | foto: Reuters

ŘÍM/PRAHA Brusel jako fackovací panák, od kterého je třeba rychle jít pryč. Takový je ve zkratce program strany Italexit, kterou minulý týden představil bývalý televizní moderátor a nyní senátor Gianluigi Paragone.

„Dneškem začínají nové bitvy. Italové, kteří chtějí opustit Evropskou unii, mají konečně svoji politickou stranu.“ Těmito slovy zahájil senátor Gianluigi Paragone představení nové euroskeptické strany, s níž hodlá prorazit na italské politické scéně.

Název nové Paragoneho partaje nenechává nikoho na pochybách, o co jde: zní Italexit – žádná Evropa pro Itálii. Senátor chce evidentně využít nespokojenosti nemalé části obyvatel Apeninského poloostrova s fungováním EU. Podle opakujících se průzkumů patří totiž právě Itálie, spolu s Českem, k zemím, kde podpora Evropské unie patří k nejnižším z celého bloku.

Paragone se ke svým potenciálním příznivcům obrací bez obalu a pro ostré slovo na adresu EU nejde daleko. Kombinuje přitom téma údajné ekonomické diktatury Evropské unie s nacionálními resentimenty. Ultimátním cílem jeho partaje je odchod Itálie z EU.

Velký díl zla podle Paragoneho názorů napáchala společná evropská měna. „Euro je projektem šitým na míru Němcům,“ řekl senátor v nedávném interview citovaném agenturou Bloomberg a dodal: „Unie poškodila naší ekonomiku, naše rodiny a pracující. Naoko tady ve volbách hlasujeme o nějakých idejích, a pak musíme rozpočet posílat ke schválení do Bruselu. Tak k čemu to je?“

Bez ohledu na politické preference nemůže nikdo Paragonemu upřít přinejmenším to, že ve svých názorech je konzistentní. Původně se živil jako novinář a televizní moderátor a k osobnostem a organizacím sdílejícím skeptický pohled na Evropu měl vždy blízko.

To se projevovalo jak během jeho angažmá v italské veřejnoprávní televizi RAI, tak na privátních kanálech. Paragonem vedená politická talk show La gabbia (v překladu Klec) na soukromé televizi LA7 proslula jako platforma pro hosty zastávající antisystémové a protievropské postoje, a pravidelně v ní zaznívala příkrá kritika liberálních postojů.

Do vysoké politiky Paragone natvrdo vstoupil teprve nedávno, když začátkem roku 2018 oznámil kandidaturu do Senátu v barvách protestního populistického Hnutí pěti hvězd (M5S). Zisk téměř třetiny hlasů tehdy znamenal pro M5S famózní úspěch a Paragone se stal senátorem.

V barvách Hnutí pěti hvězd se ovšem dlouho neohřál: v září 2019 totiž po rekonstrukci italské vlády (v níž M5S zůstalo) nehlasoval pro důvěru novému kabinetu a o několik měsíců později odmítl podpořit státní rozpočet s odkazem na to, že jde o „rozpočtový náhubek diktovaný Bruselem“. To byla poslední kapka a v lednu tohoto roku byl Paragone vyloučen z M5S; od té doby je nezávislým senátorem.

Tlačenice na skeptické frontě

Italští komentátoři se vesměs shodují v tom, že i přes nepříliš vřelý vztah mnoha Italů k Unii to Paragoneho strana nebude mít snadné – téma „zlého Bruselu“ totiž s různou intenzitou již dlouho akcentují zavedenější partaje. Navíc teď jsou na cestě z Evropy do Itálie velké peníze.

Do Evropské unie se opakovaně obouvá Matteo Salvini, šéf krajně pravicové strany Liga (Lega). Ta má podle aktuálních průzkumů veřejného mínění největší podporu, sympatizuje s ní více než čtvrtina voličů. Euroskeptické osobnosti se profilují i v rámci M5S (tu nyní favorizuje asi 16 procent obyvatel) a vyloženě nacionalistické a protibruselské postoje zastává i partaj Bratři Itálie (FdI) s aktuální podporou 14 procent voličů.

Paragone představil svoji novou partaj jen několik desítek hodin poté, co byla minulý týden uzavřená dohoda o rozdělení tzv. záchranného balíku, který má eurounijním státům pomoci překonat následky koronavirové krize. Ze všech unijních států získá největší objem peněz, více než čtvrtinu, právě Itálie: připadne jí asi 209 miliard euro (v přepočtu více než 5,5 bilionu korun). Značnou část zmíněné sumy získá Itálie formou nevratných grantů a nebude potřeba je v budoucnu splácet.

Je tedy otázkou, jak se schválení takto obrovské finanční pomoci promítne do nálad řadových Italů vůči Evropské unii. Je pravděpodobné, že euroskeptické hlasy to přinejmenším neposílí – spíše naopak.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Čína se třese: obří přehrada Tři soutěsky je naplněná k prasknutí

Čínská přehrada Tři soutěsky (srpen 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stará zkušenost praví, že když si namočí nohy slavný sedící Buddha, vytesaný do skály u čínského Le-šanu před více než...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!