Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

K výbuchu u Severodvinska mohlo dojít při pokusu vyzdvihnout jadernou střelu z mořského dna, tvrdí televize CNBC

Vesnice Nyonoksa poblíž které probíhaly testy ruské armády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesnice Nyonoksa poblíž které probíhaly testy ruské armády. | foto: AP Photo/Sergei YakovlevLidovky.cz

MOSKVA Výbuch u Severodvinska na severu Ruska, po kterém 8. srpna nakrátko prudce stoupla radiace, nezpůsobila exploze raketového motoru na námořní plošině, jak tvrdily ruské úřady; výbuch nastal při pokusu vyzdvihnout jadernou střelu z mořského dna. S touto novou hypotézou přišla televize CNBC s odvoláním údaje americké rozvědky. Ruští i zahraniční experti, oslovení stanicí BBC, ovšem věrohodnost této verze hodnotí odlišně.

Exploze na střelnici ruského vojenského námořnictva si vyžádala životy dvou lidí z ministerstva obrany a pěti odborníků ruské jaderné agentury Rosatom. Moskva dodnes podrobně nevysvětlila, co se stalo.

V západních médiích se objevily teorie, že u Severodvinska se možná testovala střela s jaderným pohonem, známá jako 9M730 Burevestnik (Buřňák), kterou NATO označuje jako SSC-X-9 Skyfall. Tuto verzi podpořil i americký prezident Donald Trump svými vyjádřeními na twitteru.

Podle verze CNBC k výbuchu ovšem nedošlo při zkušebním startu, ale během vyzdvihování střely, ztracené při předchozím testu. „Došlo k výbuchu na jednom z plavidel, která se operace účastnila, což vyvolalo reakci (ve vyzdvihované) střele, a to způsobilo únik radiace,“ tvrdí podle televizní stanice nejmenovaný zdroj.

S obdobnou verzí přišla i rozhlasová stanice Rádio Svoboda, která své vývody opřela o snímky poškozených plovoucích plošin a satelitní záběry záchranného plavidla určeného k vyzdvižení potopené techniky.

Experti oslovení ruskou redakcí BBC tyto hypotézy hodnotili rozdílně. Ruský analytik Nikolaj Kostikin považuje verzi o výbuchu při vyzdvihování potopené střely za nepřesvědčivou. „Střela funguje tak, že odstartuje a až ve vzduchu se zapne jaderný pohon. Ten by ale sotva mohl explodovat kvůli mechanickému působení. Nejprve by musel být spuštěný. Cožpak ale střelu mohli vyzdvihovat se zapnutým pohonem?“ prohlásil.

Alexej Leonkov z ruského časopisu Arsenal Otečestva (Zbrojnice vlasti) také nevěří západním dohadům. „Ministerstvo obrany nespěchalo s oznámením, co se stalo. Nejspíše tam pracovali nad nějakou perspektivní zbraní, ale všechny hypotézy o Cirkonech a Burevestnicích nejspíše neodpovídají skutečnosti,“ tvrdí.

Cirkon je hypersonická ruská raketa, která při testech údajně dosáhla osminásobné rychlosti zvuku. O její existenci, podobně jako o střele s jaderným pohonem, poprvé hovořil ruský prezident Vladimir Putin před loňskými prezidentskými volbami.

Americký expert Ankit Panda naopak novou hypotézu podle BBC považuje za „naprosto přesvědčivou“. Podle něj změna prostředí, tedy vytažení střely z vody na vzduch, mohla na jaderné zařízení zapůsobit tak, že skutečně mohlo dojít k nezamýšlenému výbuchu s následným únikem radiace.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.