14. ledna 2019 18:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nová vlna zatýkání homosexuálů? Podle ruské organizace zadrželi v Čečensku desítky lidí, dva umučili ve vazbě

Čečenská metropole Groznyj a její vůdce Ramzan Kadyrov (uprostřed): v uniformě... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čečenská metropole Groznyj a její vůdce Ramzan Kadyrov (uprostřed): v uniformě... | foto: Archiv LN

MOSKVA Od konce prosince bylo v severokavkazském Čečensku zadrženo zhruba 40 lidí, mužů i žen, podezřelých z homosexuality. Nejméně dva lidé ve vazbě na následky mučení zemřeli. S odvoláním na oznámení aktivistů za lidská práva z organizace Ruská LGBT síť o tom v pondělí informovala ruská média. Čečenská vláda informace označila za „absolutní lži a výmysly“.

„Víme, že je zatýkají příslušníci bezpečnostních složek a nezákonně je zadržují v Argunu. Místní policie dělá vše pro to, aby z (Čečenské) republiky nemohli vyjet nebo se následně neobrátili s žádostí o ochranu na soud,“ uvedl šéf organizace Igor Kočetkov.

Nová vlna obvinění přišla půldruhého roku po informacích, že v Čečensku bylo zadrženo více než sto gayů, z nichž někteří byli mučeni a zavražděni. Místní úřady zprávy popíraly a tvrdily, že v regionu žádní homosexuálové nejsou. Nejnovější zprávy o tvrdých zákrocích proti homosexuálům v pondělí znovu odmítl mluvčí čečenského vůdce Alvi Karimov, podle něhož to jsou absolutní lži a výmysly.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov prosazuje v republice konzervativní islámské zákony. Homosexualita se dlouhodobě setkává s nevolí v celém Rusku, na severu Kavkazu jsou nicméně příslušníci gay komunity vystaveni represím, při nichž jde podle svědků často i o život.

Podle Kočetkova nová vlna represí proti homosexuálům začala na konci loňského roku poté, co čečenské bezpečnostní složky zadrželi administrátora populární LGBT skupiny na sociálních sítích. Policie pak začala zatýkat lidi, jejichž kontakty byly v jeho telefonu.

Podle zprávy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) z loňského prosince je pronásledování představitelů LGBT (lesbiček, gayů, bisexuálů a transsexuálů) v Čečensku nevyvratitelně dokázané, připomněla v pondělí ruská redakce serveru BBC.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.