Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová záliba ruských oligarchů

Svět

  13:22
MOSKVA - Jachty a ponorky už mají. Nyní po sobě majetní Rusové nechávají pojmenovávat ulice ruských měst. Některé ulice ruských měst budou přejmenovány podle bohatých Rusů. A sice podle těch, kteří nejvíce finančně přispějí na rozvoj daného regionu.

Ruský oligarcha Michail Chodorkovskij je ve vězení. Jiní ruští boháči, kteří nemají politické ambice, však vesele utrácejí. foto: AFP

Možnost pojmenovat si podle sebe ulici budou ovšem mít jen ti Rusové, kteří se pořádně „plácnou přes kapsu“. Tím, že přispějí městu podstatnou částkou, si vlastně koupí „cedulku se svým jménem“. A ta bude bude viset na rohu ulice.

Podle ruské Občanské sněmovny, která je jakýmsi poradním orgánem ruského prezidenta Vladimíra Putina, tato praxe podnítí „konání dobra“ ze strany ruských oligarchů. Moskevská vláda proto nyní připravuje zákon, který ponese název „O neekonomické podpoře mecenášů“.

Baronem za necelých šest tisíc
Kromě ulic by prý mohli oligarchové dostávat jako odměnu za svoji štědrost i vyznamenání. Například za pomoc dětem a nemocným by to byl řád Milosrdenství nebo řád Mecenáš. Nápad zřejmě vychází ze znalosti duše ruského oligarchy, který touží nejen po rozkoši, ale také po popularitě u prostého lidu.

Móda nákupu šlechtických titulů se v Rusku datuje od roku 2005. Od té doby se bohatí občané mohou například za 5 700 eur stát barony, za 12 tisíc eur je k mání titul „jeho veličenstvo kněz“.

Že jsou ruští milionáři ti nejrozmarnější na světě, je všeobecně známo. Většina z nich přitom utrácí sice demonstrativně, ale ne za věci obecně prospěšné. Existují ovšem i výjimky. Například nejbohatší z ruských oligarchů Roman Abramovič si sice právě objednal největší soukromou jachtu na světě, na druhé straně by ovšem mohl být ostatním příkladem. Jako gubernátor Čukotky se totiž zasadil o obrovský rozvoj sociální péče regionu a část projektů sám sponzoroval.

Jeho předchůdce na trůnu nejbohatšího Rusa Michail Chodorkovskij, který je nyní ve vězení, také financoval řadu dobročinných projektů. Ty byly většinou zaměřené na vzdělávání dětí. Ostatní ruští oligarchové se ale starají především o své vlastní potřeby. Třeba krasnojarský miliardář Sergej Zyrjanov si před časem objednal nejdelší jachtu na světě, která ho stála 80 milionů amerických dolarů. Mnozí jeho kolegové nakupují módní luxusní ponorky.

Oligarchové milují fotbal a ženy
Někteří bohatí Rusové – v čele s Abramovičem – utápí své miliardy ve fotbale. Kupují kluby a přeplácejí si navzájem hráče. Nedávný skandál kolem osoby šéfa gigantu Nirilskij nikel Michaila Prochorova upozornil na další vášeň ruských oligarchů, kterou jsou ženy. S několika mladými dívkami byl Prochorov zadržen ve francouzském letovisku. Byl obviňován z kuplířství, nakonec však vyvázl bez trestu.

Mezi další oblíbené koníčky patří i nakupování nemovitostí, zámků či hradů. Například právě Abramovič se chystá na koupi Draculova zámku. Mnozí oligarchové také rádi pořádají soukromé koncerty, na kterých vystupují světové hvězdy. Ty si za pár hodin zpěvu účtují i několik milionů dolarů.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!
Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!

V prvních měsících života se mohou u miminka náhle objevit kolikové záchvaty. Předcházet se jim dá i výběrem lahvičky se spodní ventilací. A právě...

Mohlo by vás zajímat