Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za tragédii letu MH17 zodpovídá Putin. Následky však ponesou Rusové

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA I pro ruského prezidenta Vladimira Putina byla nejspíš katastrofa malajsijského letadla na východní Ukrajině šokem. Přesto je za ni osobně zodpovědný. Rusové se obávají, že svět je blízko další studené války. A začínají pochybovat, zda ji Kreml zvládne.

„Je to takové čistě ruské Lockerbie,“ prohlásila o víkendu slavná ruská spisovatelka, ekonomka a komentátorka Julie Latyninová. Od 26 let staré tragédie, která se odehrála nad Skotskem, se ale ta současná liší nejen podle Latyninové, tradičním ruským chaosem, nepořádkem, nezodpovědností a nepřesností.

Bohužel jen v přeneseném smyslu slova - zásah to byl přesný až moc. Podle všeho totiž Rusko dopustilo tuto tragédii jen proto, že „nějakým lumpům dalo do rukou raketový klacek,“ prohlašuje žurnalistka a dodává: „Ještě že to nebyl klacek jaderný.“ Stav je to ale krajně varovný - co když se příští vzpoura ve jménu boje za práva Rusů žijících kdekoliv na planetě vymkne kontrole Kremlu a vzbouřenci se zmocní už ne raket „Buk“, ale třeba jaderné elektrárny, či dokonce nosičů a náloží jaderných?

PSALI JSME:

A má prezident Ruska Vladimir Putin na východoukrajinské separatisty ještě takový vliv, aby je dokázal zastavit, když budou mířit na další civilní cíl? Podle komentátorů by mohl válku zastavit okamžitě, ovšem za cenu obrovských ztrát. Ta největší by byla ztráta víry v sebe samého jako muže, který nikdy a za žádných okolností neustupuje ani neprohrává.

Na palubě zříceného letadla bylo 298 lidí. Nikdo z nich tragédii nepřežil.

Na palubě zříceného letadla bylo 298 lidí. Nikdo z nich tragédii nepřežil.

Moskva trvá na své nevině

Přestože světové společenství se tentokrát velmi jednotně postavilo proti režimu Putina a jen málo pochybuje o vině separatistů, které Kreml nepokrytě podporuje, oficiální ruská média pokračují v přinášení „důkazů“ o tom, že spoušť zmáčkl Kyjev. Nakonec i v poměrně seriózních médiích, jako je RBK-daily, komentátoři s odvoláním na Ruskou leteckou agenturu tvrdí, že Ukrajinci cílili nejspíš na letadlo hlavy ruského státu letící z Brazílie přes Varšavu do vlasti. Těžko uvěřit, že by Putin byl natolik sebejistý a pošetilý.

Všechna tvrzení prorežimních komentátorů, politiků i provládních novinářů se nakonec shodují v jednom bodě - Putin za nic nemůže a není důvod, aby přijímal nyní nějaká závažná opatření či měnil zahraničněpolitický kurz. Po „boeingu“ má Rusko stejná práva jako před ním.

Ovšem Putin přece jen rétoriku mění - v neděli nezvykle ochotně slíbil německé kancléřce Angele Merkelové, že bude nápomocen vyšetřování pod dohledem Mezinárodní organizace civilního letectví (ICAO). Ovšem že by zašel tak daleko a odletěl jednat s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem do Kyjeva, jak oznámil v neděli večer internetový televizní kanál Dožď, se nakonec nepotvrdilo. On sám ale přiznal, že je s ukrajinským lídrem v kontaktu a diskutují o možném vyřešení krize. I to je závažným příslibem ukončení násilí.

ČTĚTE TAKÉ:

Golem přestal poslouchat

Jenže nezávislá ruská média vidí ještě jiné důsledky katastrofy pro Rusko - svět se proti němu spolčí, sankce budou tvrdší, vztah i k běžným Rusům v zahraničí stále méně vřelý. A to nepocítí ani tak Vladimir Putin, kterého sice možná nepozvou na nějaký mezinárodní summit, ale na žádném černém seznamu se ani po sestřeleném letounu neocitne, jako běžní Rusové. Voliči, na které přece jen Putin brát ohled musí. Úředníci, kteří si své úspory nasyslili v zahraničních bankách, oligarchové, kteří jsou finanční oporou Kremlu, a nakonec třeba i ruští turisté, které bude západoevropská obsluha v restauracích šikanovat. Už jen proto, že je často ukrajinská.

Zachránit situaci lze podle akademika Alexeje Arbatova pouze pokorou. Rusku možná nezbude než se smířit s možností, že rebelové sestřelili letoun ze zbraně dovezené z Ruska či Krymu, za pomoci ruské armády i pohraničníků. Pak už je jediná cesta - kát se a přerušit styky se separatisty, stáhnout svá vojska od ukrajinských hranic. To by ovšem byl příliš ideální, a podle toho, jak se zatím Putin vyrovnával s podobnými kritickými momenty, i krajně nepravděpodobný vývoj.

Konfrontace bude nejspíš bez ohledu na boeing pokračovat. A to jak ta lokální, východoukrajinská, tak ta globální, mezi euroatlantickou civilizací a Ruskem jako vyznavačem byzantských tradic. „Ovšem boeing nebude důvodem k tomu, aby západ zaútočil na jadernou mocnost,“ doufá Arbatov. Připouští ale, že svět je blízko nové studené válce. „Pro Rusko by byly důsledky studené války mnohem horší, než byly onehdy pro SSSR, a to proto, že Rusko dnes není možné považovat za globální supervelmoc,“ říká akademik.

Putin se vyjádřil k pádu letu MH17:

Konec důvěry v Putina

V každém případě se již nikdy nevrátí situace, kdy Putin oslňoval západní lídry svým hlubokým pohledem. Už nikdy mu nebudou důvěřovat. Protože jak zdůraznil šéfredaktor vlivné ruské rozhlasové stanice Echo Moskvy Alexej Venědiktov, „Putin zodpovídá za činy separatistů“. Problém je ovšem v tom, že je zodpovědný za někoho, koho si sice jako golema oživil, ale teď už ho neovládá úplně.

I z tohoto pohledu část ruské veřejnosti začíná pochybovat o tom, zda Kreml situaci zvládne. Jak tvrdí komentátorka Latyninová, „katastrofální nesoulad technické úrovně zbraní s morální a intelektuální úrovní jejich obsluhy“ je nebezpečný především pro ruské obyvatelstvo. Tou obsluhou Latyninová neměla na mysli jen technický personál.

Moskva má pro Kyjev deset otázek, čeká prý na odpovědi

Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí položilo Ukrajině deset otázek ohledně čtvrteční katastrofy malajsijského letadla, na které nyní čeká odpověď:

  1. Ukrajinské úřady okamžitě označily za viníky tragédie ozbrojence. Co je základem těchto závěrů? 
  2. Může Kyjev zveřejnit veškeré detaily o použití baterií Buk v oblasti bojových akcí? Hlavně proč tam byly tyto systémy rozmístěny, když ozbrojenci nemají letadla? 
  3. Jaké jsou důvody nečinnosti ukrajinských úřadů při sestavování mezinárodní komise? Kdy tato komise začne pracovat?
  4. Jsou představitelé ukrajinských ozbrojených sil připraveni předložit zahraničním expertům evidenci raket třídy vzduch-vzduch a země-vzduch a bojových raketových komplexů?
  5. Budou kontrolní údaje o pohybech letounů ukrajinského vojenského letectva v den tragédie předloženy mezinárodní komisi?
  6. Proč ukrajinští letoví dispečeři připustili, aby letoun změnil trasu na sever směrem k "zóně protiteroristické operace"?
  7. Proč nebyl pro civilní letouny zcela uzavřen vzdušný prostor nad zónou bojů, tím spíše, že v daném prostoru neexistovalo souvislé pole radiolokačních navigačních prostředků?
  8. Může Kyjev komentovat informace v sociálních sítích od údajného španělského letového dispečera, který pracuje na Ukrajině, podle nichž boeing sestřelený nad Ukrajinou doprovázely dva ukrajinské vojenské letouny?
  9. Proč Ukrajinská bezpečnostní služba (kontrarozvědka SBU) začala bez přítomnosti zahraničních představitelů pracovat se záznamy hovorů ukrajinských letových dispečerů s posádkou boeingu a s daty z ukrajinských radarů?
  10.  Jak bylo přihlédnuto k poučení z předchozí podobné katastrofy ruského Tu-154 v roce 2001 nad Černým mořem? Tehdy ukrajinské vedení do poslední minuty odmítalo odpovědnost ozbrojených sil země za tuto tragédii, dokud nezvratné důkazy vinu Kyjeva neprokázaly.

Zdroj: ČTKPetra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu
SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu

Najít kvalitní povlečení může být někdy těžké. Teď už ale hledat nemusíte. Zapojte se do soutěže o rodinný balíček a vyhrajte sadu, která se bude...