Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nové poznatky o covidu: pětina vyléčených nemá protilátky, před virem může pomoct očkování proti chřipce

Koronavirus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirus | foto: ČTK

Praha/Jeruzalém/Oxford O covidu-19 toho víme poměrně hodně, stále však ne dost. Nově publikované studie tak mohou pomoci lépe porozumět tomu, jak se nemoc šíří a co od ní očekávat. V Izraeli například zjistili, že pětině pacientů se po prodělání nemoci nevytvořily protilátky. Výzkum z Nizozemska zase poukazuje na to, že při obraně před koronavirem pomáhá organismu očkování proti chřipce.

V Izraeli, který jako jedna z prvních zemí musel během druhé vlny koronakrize zavést tzv. lockdown, zkoumali výzkumníci protilátky u pacientů, kteří covid-19 již prodělali. Výsledky bádání popsal server The Jerusalem Post.

Jako výzkumný vzorek si badatelé zvolili 204tisícovou populaci ultraortodoxního města Bnej Brak, které leží v Telavivském distriktu. Sledovali promořenost obyvatel města od června do srpna tohoto roku, přičemž zjistili, že průměrně se s virem v tomto extrémně přelidněném prostředí (které je územní rozlohou srovnatelné například s pražskými Ďáblicemi) setkalo 9 % obyvatel, tedy zhruba 18 360 lidí.

Dále zjistili, že pouze u 80 % nakažených (14 688 lidí) se vytvořily po prodělání nemoci protilátky, což znamená, že někteří nakažení s asymptomatickým průběhem nemoci mohou chorobu s vysokou pravděpodobností dostat znovu, což by mohlo představovat problém pro koncept kolektivní imunity. Vědci tedy zdůrazňují, že i tam, kde byla míra prostoupenosti obyvatelstva infekcí vysoká, není radno zahazovat roušky a respirátory.

Trvalejší poškození organismu

Oxfordští vědci zase dle agentury Reuters zkoumali dlouhodobé dopady na zdraví mladších jedinců, kteří by neměli být tolik rizikovou skupinou, jako třeba senioři. Průměrný věk sledovaných 201 britských pacientů, kteří prodělali covid-19 a nyní se zotavují, byl 44 let. Více jak 90 % z nich nemělo žádné zdravotní potíže, které opravdu prokazatelně zvyšují riziko těžkého průběhu nemoci, jako jsou cukrovka, zvýšený krevní tlak, obezita či poruchy srdce.

Pouze 18 % z nich (tedy 36 osob) muselo být hospitalizováno. V průměru 140 dní od chvíle, kdy se nakazili, jich 98 % stále pociťovalo únavu, 92 % mělo známky prodělané nemoci na srdci a plicích, 88 % stále prožívalo bolesti svalů, 87 % mělo dušnost, 83 % bolesti hlavy a 73 % potíže týkající se žaludku a střev. 

Poškození orgánů bylo častější u těch, kteří byli hospitalizováni, i když ne výhradně, jelikož poškození alespoň jednoho orgánu prožilo 66 % pacientů (133 osob). Nejčastěji zasaženými orgány byly plíce (u 33 %), srdce (u 32 %), slinivka (u 17 %), ledviny (u 12 %), játra (u 10 %) a v poslední řadě slezina (u 6 %). Dle vědců není možné nyní říci, zda všechny poruchy způsobil právě virus SARS-CoV-2. Snaží se každopádně naznačit, že dlouhodobé monitorování pacientů po prodělání nemoci je nevyhnutelné.

Podle studie nizozemských vědců může vakcína proti chřipce pomoci tělu lépe se bránit před nemocí covid-19. Výzkum se zaměřil na nemocniční pracovníky, kteří minulou zimu byli očkováni proti chřipce. Badatelé zjistili, že u této skupiny byla menší pravděpodobnost infekce novým koronavirem. V zkumavkách pozorovali, jak vakcína z minulé zimy pomohla připravit zdravé buňky k účinnější reakci nejen na chřipku, ale také na covid-19.

Když vědci analyzovali míru nemocnosti mezi zaměstnanci celé nemocnice, zjistili, že počet nákaz covidem byl o 39 % nižší u těch, kteří vakcínu dostali. „Tyto údaje v kombinaci s podobnými, nedávno publikovanými nezávislými zprávami, kladou argumenty pro možný příznivý účinek očkování, a to jak proti chřipce, tak proti covidu-19,“ tvrdí vědci z Radboudské univerzity ve městě Nijmegen.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...