Neděle 15. září 2024, svátek má Jolana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nové střety ve Vukovaru. Uspěli jsme, prohlásil Ante Gotovina

Svět

  6:00
VUKOVAR - 18. listopadu 1991 - den, kdy srbská vojska dobyla chorvatský Vukovar. Výročí si v pondělí připomněly desítky tisíc Chorvatů, pietní akce však město rozdělila na dva tábory. Nacionalističtí vůdci a váleční veteráni zabránili druhému shromáždění, v němž byl i prezident Ivo Josipović, aby položili věnce u vukovarského památníku, napsal deník Jutarnji list.

"Dokud žijeme, Chorvatsko nepadne". Chorvatští váleční veteráni a nacionalisté ve Vukovaru. foto: Reuters

Nejvyšší představitelé země spolu s duchovními a diplomaty si tak výročí museli připomenout na jiném místě - zapálili svíčky u pomníku v obci Ovčara, kde došlo za války k masakru nejméně 200 Chorvatů.

Zablokování pochodu bylo protestem místních obyvatel proti snahám vlády o posílení práv srbské menšiny ve městě. Po vstupu Chorvatska do Evropské unie letos v červenci jsou v oblastech, kde žije více než třetina obyvatel hlásících se k menšině, povinné dvojjazyčné nápisy. Na budovy úřadů a na další veřejná místa ve Vukovaru tak začaly být umísťovány cedule i v srbské cyrilici. To však mnoho místních, traumatizovaných válečným krveprolitím, odmítá a systematicky nápisy ničí.

VÍCE ZDE:

V čele nacionalistů stál Ante Gotovina

Váleční zločinci, nebo hrdinové? Chorvatskou tápe. Trojice bývalých chorvatských generálů, zleva Mladen Markač, Ivan Čermak a Ante Gotovina

V čele pochodu nacionalistů a válečných veteránů šli i bývalí chorvatští generálové Ante Gotovina, Mladen Markač a Ivan Čermak. Všichni tři byli souzeni Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu za válečné zločiny. Čermak byl zproštěn viny pro nedostatek důkazů v dubnu 2011, Gotovina tehdy dostal 24 let a Markač 18 let. Loni v listopadu ale tribunál oba dva rovněž osvobodil.

"Vukovar je město hrdina a dnes jsme se přišli poklonit oběti tohoto města i jeho lidí a pietně vzdát čest našim bratrům a sestrám. Bojovali za svoje domovy i naši vlast a doposud jsou s námi. To je dnes důležité. Všechno ostatní je velmi, velmi podružné," pronesl Gotovina. "Uspěli jsme v těchto bitvách, uspějeme i v boji za demokracii a hospodářsky silný chorvatský stát," dodal bývalý generál.

Během tříměsíčního obléhání Srbové město tvrdě ostřelovali. Zničeno bylo přes 8000 budov, zahynulo 1600 lidí a dalších 2500 utrpělo zranění. Po pádu města vojáci přinutili zbývající chorvatské obyvatelstvo, aby Vukovar opustilo. Po chorvatské kapitulaci se mnoho lidí uchýlilo do tamní nemocnice, odkud bylo asi 400 mužů převezeno do nedaleké obce Ovčara. Na zdejší farmě byli v nelidských podmínkách vězněni a mučeni. Polovinu z nich zde Srbové zavraždili a pohřbili v hromadných hrobech.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!