Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Co nového víme o covidu? Británie zjišťovala na 11 tisících lidech, jak dlouho jim vydrží protilátky

Antigenní testování na covid. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antigenní testování na covid. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Praha Vědci přichází s dalšími objevy, které se týkají viru SARS-CoV-2. Přečtěte si, zda vás očkování může ochránit po první dávce; jak dlouho vydrží protilátky, pokud jste již nemoc prodělali; a o nové hybridní metodě, pomocí níž odborníci hledají účinný lék.

Skupina amerických nemocnic publikovala výsledky testování 30 tisíc dobrovolníků, kteří dostali vakcínu firmy Moderna. Ta vykázala účinnost v 94 % případů. Zveřejnění dat odhalilo, že protilátky se u některých pacientů vytvořily už během dvou týdnů po první dávce očkování, píše vědecký časopis Nature.

Látku společnosti Moderna před dvěma týdny schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Očekává se, že Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by jej měla brzy následovat.

Podobné výsledky vykázala i látka firem Pfizer a BioNTech, kterou se nyní očkuje v evropských zemích včetně České republiky. Před druhou dávkou vakcíny si imunitu vytvořilo 52 % lidí, celková účinnost po podání obou injekcí je 95 %, uvádí výzkumné centrum CIDRAP patřící pod Minnesotskou univerzitu.

Imunita a hledání léku

Studie z britského Newcastlu zkoumala 11 tisíc zdravotníků, kteří prodělali nákazu covidem před více než půl rokem. U žádného z nich nebyly podruhé zpozorovány příznaky nemoci. Z toho odborníci vyvozují, že imunita na koronavirus vydrží ve většině případů alespoň půl roku.

Britští vědci na základě svého pozorování vyvrací závěry starších studií, které uváděly, že imunita na covid je krátkodobá. Druhá nákaza se na základě absence příznaků zkoumaných objevuje pouze v ojedinělých případech. Nejistotu Britové vyjádřili ohledně asymptomatických pacientů. Vědci údajně postrádají dostatek dat pro prokázání toho, že pacienti nemoc znovu neprodělali bez příznaků, píše server Arab News.

Jan Hamáček na tiskové konferenci ČSSD k národnímu plánu obnovy a aktuální...

Proč jsme nejhorší? Už tu není ta soudržnost jako na jaře, míní Hamáček

Výzkumníci z technologického institutu v čínském Šen-čenu zjišťovali, který z 1906 již existujících léků by mohl nejlépe fungovat na koronavirus. Výzkum prováděli na základě nové hybridní metody. Pomocí počítačové simulace dospěli ke čtyřem látkám, které by potenciálně mohly fungovat proti viru SARS-CoV-2. Jejich efektivitu následně testovali v běžných laboratorních experimentech, uvádí indický deník Hindustan Times.

Nejvýkonnější ze všech byl tzv. pralatrexát, který se používá při chemoterapii na léčbu zhoubných nádorů. Látka vykázala dokonce větší účinnost než remdesivir, jimž se onemocnění nyní běžně léčí. Vědci ale poukazují na to, že se pralatrexát kvůli značným vedlejším účinkům pravděpodobně používat nebude.

Objev čínských vědců nicméně spočívá v prokázání funkčnosti hybridní metody. Výzkumníci ji mohou využít na zkoumání dalších látek a objevit tak nejvhodnější lék.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Advantage Consulting, s.r.o.
STAVBYVEDOUCÍ TZB

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč