22. dubna 2019 10:52, aktualizováno  16:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Politický nováček Zelenskyj. Novému ukrajinskému prezidentovi gratulovali Trump, Macron či Lukašenko

Favorit voleb Zelenskyj obvinil Porošenka, že nesplnil své prezidentské sliby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Favorit voleb Zelenskyj obvinil Porošenka, že nesplnil své prezidentské sliby. | foto: ČTK

Kyjev/Moskva Volodymyrovi Zelenskému k vítězství v nedělních prezidentských volbách na Ukrajině gratulovala řada evropských lídrů a také například americký prezident Donald Trump. Prezident Francie Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová nebo šéfové institucí EU slíbili, že budou Zelenského podporovat v demokratických reformách či ve snaze ukončit konflikt na východě Ukrajiny. Pozitivně se vyjádřil i ruský premiér Dmitrij Medveděv, který vyjádřil naději na zlepšení spolupráce mezi Ruskem a Ukrajinou. Podle mluvčího Kremlu je ale zatím předčasné hovořit o spolupráci.

Stabilitu Ukrajiny, mírové řešení konfliktu na východě země, reformy justice či boj s korupcí považuje za stěžejní úkoly nové ukrajinské vlády kancléřka Merkelová. „Spolková vláda bude Ukrajinu podporovat v jejím právu na suverenitu a územní integritu,“ citovala Merkelovou agentura DPA. Kancléřka také uvedla, že se těší na brzké setkání v Berlíně.

Společný dopis poslali Zelenskému předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk. V něm budoucímu prezidentovi slíbili, že může počítat se „silnou podporou EU na reformní cestě Ukrajiny, mimo jiné při upevňování vlády práva, boji s korupcí, udržování makroekonomické stability a reformy energetického sektoru“.

Žena se fotografuje před ukrajinským konzulátem v Praze, kde 21. dubna 2019...
Volič u volební komise na ukrajinském konzulátu v Brně, kde 21. dubna 2019...

Zelenskému už v neděli telefonicky popřál americký prezident Donald Trump. Podle Bílého domu slíbil Trump Ukrajině podporu při udržení její „svrchovanosti a územní celistvosti v rámci jejích mezinárodně uznávaných hranic“. Spojené státy chtějí spolupracovat se Zelenským i na reformách k posílení demokracie a vymýcení korupce. Též francouzský prezident vítězi voleb gratuloval s tím, že Francie bude dál podporovat reformy na Ukrajině i Zelenského slíbený boj s korupcí.

Vzkaz zanechal i český premiér Andrej Babiš. „Gratuluji novému prezidentu Ukrajiny Volodymyrovi Zelenskému k vítězství. Povede svou zemi v nesmírně těžkém období, přeji mu mnoho sil a trpělivosti. Věřím, že naváže na dosavadní reformy a úspěšnou, otevřenou spolupráci s ČR. Je to důležité, Ukrajina je nám blízká,“ uvedl na twitteru.

„Svou volbou vaši spoluobčané potvrdili, že nerezignovali z ambic vybudovat demokratickou, svobodnou, prosperující a mírovou Ukrajinu, která však bude daleko méně než o národovecká hesla dbát o skutečně transparentní řízení a zlepšování života každého jednotlivce prostřednictvím pokračování v realizaci hlubokých strukturálních reforem,“ napsal český prezident v blahopřejném telegramu, jehož znění zveřejnil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Miloš Zeman Zelenského ujistil, že Česko bude dál napomáhat ukrajinským reformním snahám a podporovat evropské směřování Ukrajiny. „Zasadím se o to i já osobně, jelikož mi velmi záleží na pozitivním vývoji Ukrajiny a prohlubování vztahů mezi našimi zeměmi ve všech oblastech,“ napsal český prezident a pozval svůj ukrajinský protějšek na oficiální návštěvu do České republiky.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček připomněl, že za vlády končícího prezidenta Petra Porošenka se Ukrajina začala výrazněji reformovat. „Ukrajina učinila velký pokrok v modernizaci země, přiblížila se Evropě, má Asociační dohodu a bezvízový režim s EU. Volby dokázaly sílu občanské společnosti. Má však má před sebou ještě hodně práce. Gratuluji novému prezidentovi Zelenskému a věřím, že v reformním úsilí nepoleví,“ napsal na twitteru.

22.dubna 2019 v 07:46, příspěvek archivován: 22.dubna 2019 v 15:44

#Ukrajina učinila velký pokrok v modernizaci země, přiblížila se Evropě, má Asociační dohodu a bezvízový režim s EU. Volby dokázaly sílu občanské společnosti. Má však má před sebou ještě hodně práce. Gratuluji novému prezidentovi Zelenskému a věřím, že v reformním úsilí nepoleví.

Zelenskému popřál i běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který vyjádřil naději, že „jejich země společným úsilím udrží a ještě zvýší pozitivní dynamiku bilaterální spolupráce“.

Ruský premiér Medveděv v pondělí na facebooku k vítězství Zelenského mimo jiné napsal, že stále existuje šance na zlepšení spolupráce obou zemí. Nová ukrajinská vláda by podle Medveděva měla „pochopit hlubokou hodnotu vztahů“ Ruska a Ukrajiny.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí uvedl, že o spolupráci s novou ukrajinskou vládou je předčasné hovořit a že se uvidí až podle konkrétních kroků Zelenského. Peskov také podle ruského listu Vedomosti řekl, že legitimita voleb na Ukrajině byla zpochybněna vzhledem k tomu, že tři miliony občanů Ukrajiny žijící v Rusku nemohly volit. Moskva ale podle něj respektuje volbu ukrajinského lidu, tím spíš, že je tak zřejmá.

Zelenskyj (41) s velkou převahou vyhrál nedělní druhé kolo voleb prezidenta Ukrajiny. Po sečtení 99 procent hlasů má 73,2 procenta a jeho soupeř, současný prezident Petro Porošenko, 24,4 procenta hlasů.

Zelenskyj voličům v kampani slíbil boj s korupcí, udržení vazeb se Západem a ukončení konfliktu na východě země, kde si za posledních pět let válka mezi armádou a proruskými povstalci podporovanými Moskvou vyžádala na 13 000 obětí na životech. Zelenskyj tvrdí, že má na ukončení války akční plán, o němž chce informovat v nejbližší době.

Porošenko se snažil ve volební kampani vykreslit případné vítězství Zelenského jako „experiment“, v němž bude Ukrajina podřízená Rusku, jehož prezident Vladimir Putin údajně sní o slabém prezidentovi-nováčkovi.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.