Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novému Zélandu hrozí ekologická katastrofa

Svět

  7:49aktualizováno  9:52
WELLINGTON - Do boje s časem se pustily novozélandské záchranné týmy, které se snaží chvatně odčerpat ropu z nákladní lodi Rena, která ve středu uvázla na útesu u pobřeží Nového Zélandu. Z lodi uniklo už asi 20 až 30 tun ropy a část dorazila k pobřeží.

Topný olej z liberijské lodi dorazil k pobřeží Nového Zélandu (snímek z 10. října 2011) foto: ČTK

Rena, která patří řecké společnosti Costamare a plula pod liberijskou vlajkou, má trhlinu v boku a proraženou palivovou nádrž. Plavidlo vezlo kromě zhruba 1700 tun ropy i 2100 nákladních kontejnerů. Hned během prvních 24 hodin se olejová skvrna rozšířila do vzdálenosti pěti kilometrů od lodi a hlášeny byly první případy uhynulých ptáků.

Odčerpání ropy z uvázlé lodi je pro úřady prioritou, protože hrozí její rozlomení ve špatném počasí, které meteorologové v oblasti předpověděli. Odčerpání bude trvat asi dva dny, teprve pak bude možné začít s vykládkou lodi. Nakonec se prý záchranáři pokusí loď z útesu Astrolabe uvolnit.

Záchranné týmy se snaží chvatně odčerpat ropu z nákladní lodi Rena,

Oblast Bay of Plenty, kde Rena najela na útes, patří mezi hlavní novozélandské turistické atrakce. Ropa už zasáhla pláž v Tauranze, jejíž obyvatelé dostali od úřadů varování, aby nevstupovali do vody.

Majitel lodi, řecká společnost Costamare, neposkytla podle zpravodajského serveru BBC News žádné vysvětlení, proč loď najela na známý útes; uvedla jen, že s místními úřady "plně spolupracuje s cílem minimalizovat škody".

Ministerstvo životního prostředí vyslalo na pláže pátrací týmy a otevřelo dvě záchranná střediska pro ptáky a další živočichy zasažené unikajícím olejem. Zatím v nich skončilo několik ptáků a tučňáků nejmenších.

"Jsou pokrytí od hlavy po paty černou, lepkavou a mazlavou hmotou, která jim prosákla až na kůži," řekl Brett Gartrell z Novozélandského zdravotního střediska pro volně žijící živočichy. "Taky to spolykali a začínají být chudokrevní, což je součástí toxického účinku ropy," dodal.

Podle ochránců přírody je načasování nehody uprostřed hnízdní sezony ptáků "katastrofální". Organizace Greenpeace se obává, že by únik ropy mohl ohrozit také velryby a delfíny přivádějící v této oblasti na svět mláďata.

Oblast Bay of Plenty, kde loď uvázla

Oblast Bay of Plenty, kde loď uvázla

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě
Pečujte o své zdraví těmi nejčerstvějšími omega-3 na světě

V Norsku, zemi lososů, se nepoužívá výraz šťastný jako blecha, ale šťastný jako losos. I vy teď můžete ochutnat nejprodávanější omega-3, které...

Mohlo by vás zajímat