Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novému Zélandu hrozí ekologická katastrofa

Svět

  7:49aktualizováno  9:52
WELLINGTON - Do boje s časem se pustily novozélandské záchranné týmy, které se snaží chvatně odčerpat ropu z nákladní lodi Rena, která ve středu uvázla na útesu u pobřeží Nového Zélandu. Z lodi uniklo už asi 20 až 30 tun ropy a část dorazila k pobřeží.

Topný olej z liberijské lodi dorazil k pobřeží Nového Zélandu (snímek z 10. října 2011) foto: ČTK

Rena, která patří řecké společnosti Costamare a plula pod liberijskou vlajkou, má trhlinu v boku a proraženou palivovou nádrž. Plavidlo vezlo kromě zhruba 1700 tun ropy i 2100 nákladních kontejnerů. Hned během prvních 24 hodin se olejová skvrna rozšířila do vzdálenosti pěti kilometrů od lodi a hlášeny byly první případy uhynulých ptáků.

Odčerpání ropy z uvázlé lodi je pro úřady prioritou, protože hrozí její rozlomení ve špatném počasí, které meteorologové v oblasti předpověděli. Odčerpání bude trvat asi dva dny, teprve pak bude možné začít s vykládkou lodi. Nakonec se prý záchranáři pokusí loď z útesu Astrolabe uvolnit.

Záchranné týmy se snaží chvatně odčerpat ropu z nákladní lodi Rena,

Oblast Bay of Plenty, kde Rena najela na útes, patří mezi hlavní novozélandské turistické atrakce. Ropa už zasáhla pláž v Tauranze, jejíž obyvatelé dostali od úřadů varování, aby nevstupovali do vody.

Majitel lodi, řecká společnost Costamare, neposkytla podle zpravodajského serveru BBC News žádné vysvětlení, proč loď najela na známý útes; uvedla jen, že s místními úřady "plně spolupracuje s cílem minimalizovat škody".

Ministerstvo životního prostředí vyslalo na pláže pátrací týmy a otevřelo dvě záchranná střediska pro ptáky a další živočichy zasažené unikajícím olejem. Zatím v nich skončilo několik ptáků a tučňáků nejmenších.

"Jsou pokrytí od hlavy po paty černou, lepkavou a mazlavou hmotou, která jim prosákla až na kůži," řekl Brett Gartrell z Novozélandského zdravotního střediska pro volně žijící živočichy. "Taky to spolykali a začínají být chudokrevní, což je součástí toxického účinku ropy," dodal.

Podle ochránců přírody je načasování nehody uprostřed hnízdní sezony ptáků "katastrofální". Organizace Greenpeace se obává, že by únik ropy mohl ohrozit také velryby a delfíny přivádějící v této oblasti na svět mláďata.

Oblast Bay of Plenty, kde loď uvázla

Oblast Bay of Plenty, kde loď uvázla

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat