11. září 2019 19:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Noví ‚vládci‘ Evropy. Podívejte se, kdo všechno má usednout do křesel komisařů

Nová šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. | foto: Reuters

BRUSEL/PRAHA Nastupující předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v úterý představila seznam kandidátů na komisaře včetně jejich portfolií. Nová šéfka začne úřadovat od 1. listopadu. Kdo jsou očekávaní „vládci“ Evropy?

Dánská eurokomisařka Margrethe Vestagerová.

Výkonná místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová (51; Dánsko) - koordinace programu pro Evropu připravenou na digitální věk a komisařka pro hospodářskou soutěž

V minulosti působila jako dánská ministryně pro církevní záležitosti ve vládě Poula Nyrupa Rasmussena (od 23. březne 1998 do 21. prosince 2000). Od října 2011 do září 2014 působila jako vicepremiérka a ministryně vnitra a hospodářství ve vládě Helle Thorning-Schmidtové.

V poslední Evropské komisi pod vedením Jean-Clauda Junckera působila jako komisařka pro hospodářskou soutěž. Vzhledem k tomu, že se Vestagerová nevyhýbala konfrontacím s korporacemi, jako jsou Google, Apple nebo Starbucks, změnila tak i obraz EU. Dokázala, že EU nemá na mysli jen zájmy podniků, ale také zastává spravedlivé podmínky na jednotném trhu. Právě ona byla předlohou pro roli roli dánské předsedkyně vlády „Brigitte Nyborga“ v televizním seriálu „Borgen“.

mhMartin Hampejs, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
KOUČ V ODDĚLENÍ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč