29. března 2018 7:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Novičok u vchodových dveří. Skripalovi byli nejspíš otráveni doma, tvrdí policie

Snímek z dřívějšího domnělého místa činu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek z dřívějšího domnělého místa činu. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Britská policie se domnívá, že bývalý dvojí agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija byli poprvé vystaveni nervové látce u vchodových dveří jejich domu v anglickém Salisbury. Byla tam největší koncentrace látky. Británie z útoku nervovým toxinem obviňuje Moskvu, která to odmítá.

„Specialisté dosud identifikovali největší koncentraci nervové látky na domovních dveřích bydliště,“ uvedla britská policie. „V této fázi našeho vyšetřování se domníváme, že Skripalovi přišli do styku s nervovou látkou nejdřív na jejich domovních dveřích,“ řekl šéf protiteroristického oddělení londýnské policie Dean Haydon a dodal, že vyšetřování se z velké části soustředí na bydliště Skripalových a okolí.

Aféra kolem otravy Skripala a jeho dcery ještě více poškodila už tak chladné vztahy mezi Moskvou a Západem. Sedmadvacet zemí včetně velké většiny členských států EU či Spojených států vypovědělo ruské diplomaty. Britský ministr zahraničí Boris Johnson ve čtvrtek prohlásil, že Rusko mezinárodní reakci na útok nervovou látkou podcenilo.

Třiatřicetiletá Julija Skripalová. Dcera bývalého dvojitého agenta.
Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006.

Šestašedesátiletý Skripal a jeho 33letá dcera jsou od útoku ze 4. března, kdy byli nalezeni v bezvědomí na veřejné lavičce, v kritickém stavu a podle britských vyšetřovatelů možná utrpěli trvalé poškození mozku.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz