Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novičok: příběh děsivého smrtícího jedu, o němž Rusko od počátku lhalo

Svět

  6:00aktualizováno  2. září 2020 17:19
PRAHA - Bylo pošmourné zářijové odpoledne v Moskvě roku 1992. Do kanceláře Willa Englunda, tehdy dopisovatele listu Baltimore Sun, přišli dva muži. A začali mluvit o smrtící látce, kterou Rusko vyvíjelo v tajné laboratoři. Tehdy se svět poprvé dozvěděl o extrémně jedovatém plynu, jemuž vědci přezdívali novičok (nováček). Ve středu německá vláda oznámila, že k otravě ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného byla použita nervově paralytická látka ze skupiny novičok. V této souvislosti nabízíme podrobnosti o vzniku toho nebezpečného jedu.

Hasiči v přetlakových oblecích. foto: Reuters

Ruský opoziční vůdce Navalnyj byl ‚nade vší pochybnost‘ otráven novičokem, oznámilo Německo

Po roce 1992 se na na novičok se potom zapomnělo. V celé děsivosti se připomněl v březnu 2018, kdy byl podle Britů novičokem otráven v anglickém Salisbury bývalý ruský špion Sergej Skripal a jeho dcera Julia. Oba od té doby zůstávají v komatu, velké zdravotní potíže má i policista, který dvojici jako první ošetřoval na lavičce před obchodním centrem v Salisbury.

„Za útokem stojí Rusko. Ta země látku vymyslela, má zkušenosti, učinila z ní zbraň, zkrátka zvládla celý výrobní proces,“ míní třiaosmdesátiletý bývalý špičkový chemik Vil Mirzajanov. Ví, o čem mluví, na přelomu 80. a 90. let minulého století se podílel na vývoji smrtícího plynu v bývalém Sovětském svazu.

Jak byl Skripal s dcerou otráven?

Na veřejnost prosákly zatím dvě verze, jak se mohl Sergej Skripal a jeho dcera Julia otrávit Novičokem:

Třiatřicetiletá Julija Skripalová. Dcera bývalého dvojitého agenta.

1. VERZE: DCEŘIN KUFR
Deník Daily Telegraph v minulém týdnu napsal, že britské zpravodajské služby pracují s možností, že nervovou látku někdo podstrčil do kufru jeho třiatřicetileté dcery ještě předtím, než opustila Moskvu. Zpravodajci podle listu pracovali s teorií, že toxická látka byla buď napuštěná do oblečení či kosmetiky, nebo byla ukryta v dárku, aby ji Skripalová otevřela až ve Velké Británii. Více zde:

2. VERZE: PRÁŠEK V AUTĚ
V neděli americká stanice ABC sdělila, že jed mohl být v podobě prášku umístěn ve ventilaci Skripalova auta. Britští představitelé mají nyní jasnější představu, jak byl útok proveden, sdělily zdroje ABC. Myslí si, že jed byl v práškové podobě a byl šířen z ventilace Skripalova BMW. Tři zástupci tajné služby televizi sdělili, že pro ně je zřejmé, že neurotoxin je ruského vojenského původu. „Je to látka z doby studené války, něco, o čem tvrdili, že to nikdy neměli,“ sdělil jeden ze zdrojů o Rusku. Více zde:

Rusko jakýkoli útok plynem na svého bývalého špiona popírá. Jeho představitelé tvrdí, že novičok mohly vyvinout i jiné země, a ukazují na Velkou Británii, USA, Česko, Slovensko nebo Švédsko. Představitelé těchto států to striktně odmítají a mluví o cílené snaze Rusů odvézt pozornost.

Naštvaní vědci

Důležitou roli v příběhu smrtící otravné látky, která má být pětkrát až desetkrát účinnější (záleží na typu) než známější plyny sarin nebo VX, hraje Vil Mirzajanov.

Byl to totiž on, kdo spolu se Lvem Fjodorovem přišel do Englundovy kanceláře v září roku 1992. Oba vědci byli tehdy naštvaní, že Rusové dál pokračují ve vývoji tajné látky, přestože oficiálně jak vláda posledního sovětského vůdce Michaila Gorbačova, tak ruského prezidenta Borise Jelcina tvrdily, že Rusko chemické zbraně nevyvíjí.

Mirzajanov s Fjodorovem tehdy o nové mocné zbrani promluvili pro týdeník Moskovskije novosti a aby si byli jistí, že se informace dostane i do světa, navštívili Englunda. „Západní experti, které jsem oslovil, tomu moc nevěřili. Ale podařilo se mi mluvit i s dalšími ruskými vědci a napsal jsem článek o nervovém jedu s názvem Novičok 5,“ vzpomíná Englund, který dnes píše pro Washington Post.

Popsal, jak špičkoví sovětští chemici a biologové vyvíjeli v přísně utajené laboratoři (oficiálně šlo o pracovníky ruského Státního vědecko-výzkumného ústavu organické chemie a technologie GNIIOChT) v jihoruském městě Šichany od roku 1987 novou generaci otravného plynu v programu s názvem Foliant. V průběhu let vymysleli více variant látky, která dnes nese označení A-230. Podle ruského velvyslance v Británii Alexandra Jakovenka jsou Britové přesvědčení, že Skripal a jeho dcera byli otráveni typem A-234. Vědci sami přezdili novou látku jako novičok.

Třiaosmdesátiletý Vil Mirzajanov ve svém domě v Princetownu nedaleko New Jersey v USA.

Nová látka měla několik „předností“. Byla smrtící, až desetkrát účinnější než jiné útočné plyny. Navíc se dala smíchat ze substancí, které nebyly zakázané. Podle typu se vyskytovala jako tekutina i jako prášek, což dává řadu možností, jak ji použít.

Rychlé a děsivé účinky

Účinky jsou děsivé a přicházejí velmi rychle: látka laicky řečeno blokuje signály, které nervové buňky vysílají do svalů. Prvním příznakem otravy je zúžení zorniček, pak přicházejí křeče, silné halucinace, přerušované dýchání, zvracení, zástava dechu a smrt. „V laboratoři jsme se vždy dívali kolegům do očí, abychom si byli jistí, že se nic neděje,“ líčí Mirzajanov.

Sergej Skripal

Sergej Skripal působil v hodnosti plukovníka v ruské vojenské zpravodajské službě (GRU). Podle ruských vyšetřovatelů začal na konci 90. let minulého století spolupracovat s britskou rozvědkou MI6. Za 70 tisíc liber prozradil identitu řady ruských agentů. Skripal byl zatčen v roce 2004 a v roce 2006 odsouzen na 13 let pobytu v trestanecké kolonii.

V roce 2010 se ale stal součástí výměny agentů, v USA totiž bylo zatčeno 10 ruských špionů (mezi nimi i sexy agentka Anna Chapmanová) a ti byli vyměněni za 6 agentů, kteří si v Rusku odpykávali tresty za špionáž ve prospěch Západu.

"Tito lidé zradili své přátele, bratry. Těmi 30 stříbrnými, které za to dostali, se zadusí," prohlásil o agentech v televizi ruský prezident Vladimir Putin.

Od roku 2010 žil Skripal s rodinou v Británii. Skripalova manželka zemřela v roce 2012 na rakovinu, jeho syn zahynul loni během návštěvy Petrohradu.

Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006.

Podle bývalého ruského chemika existuje protijed, atropin, který se získává např. z rulíku zlomocného. „Zastaví postup otravy, ale vyléčit tělo nedokáže nic,“ říká Mirzajanov. Sám byl svědkem, jak novičok působí na lidi. V roce 1987 došlo v laboratoři k nehodě a Andrej Železňakov se jedu nadýchal. Měl halucinace, nepravidelný tep, organismus kolaboval. Přežil díky včasnému zásahu lékařů. Ale šest měsíců nemohl chodit, nedokázal se soustředit ani číst, nikdy už se nevrátil do práce a krátce po rozhovoru s Englundem v roce 1992 zemřel.

Po zveřejnění informací o novičoku byl Mirzajanov zatčen a následně odsouzen. Jelcinovo Rusko tvrdilo, že látku vyvíjelo z obranných důvodů a že ji nikdy neskladovalo. Po nátlaku zejména USA a Německa byl Mirzajanov propuštěn a následně emigroval do Spojených států, kde žije nedaleko New Jersey.

Otrávený bankéř

Zajímavé je, že o věcech kolem novičoku, i při konfrontaci s očividnými fakty, představitelé jakékoli ruské vlády (Gorbačov, Jelcin, Putin) mlží, lžou a vůbec neradi cokoli přiznávají.

Klíčové je, co se dělo se zásobami novičoku dále. Podle ruských představitelů žádné zásoby neexistovaly, dokonce zpochybňují i název Novičok. V roce 1999 přijeli do Uzbekistánu, kde byla druhá laboratoř, kde se testovaly účinky novičoku na zvířatech, představitelé armády Spojených států, aby Rusům pomohli s dekontaminací celého prostoru.

Další zpráva pochází až z roku 2017, kdy do Ruska přijeli zástupci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), aby potvrdili zničení skoro 40 tun chemických zbraní ve vlastnictví Ruska. O novičoku ale nepadla ani zmínka.

Jediné kriminální použití látky novičok bylo podle listu Kommersant zjištěno v roce 1995, kdy byli otráveni bankéř Ivan Kivilidi a jeho sekretářka, když vrah substancí potřel sluchátko jejich telefonu. Při vyšetřování bylo zjištěno, že látku pachatel získal od pracovníka filiálky GNIIOChT ze Saratovské oblasti. Vrah se tehdy rovněž přiotrávil a podstoupil tajnou léčbu v Moskvě.

Máme důkazy, tvrdí Britové

V neděli britský ministr zahraničí Boris Johnson stanici BBC řekl, že Británie má důkazy, že Rusko skladuje nervové látky, jako je ta, jež byla použita proti Skripalovi a jeho dceři Juliji. „Nejenom, že máme důkazy, že Rusko v minulých deseti letech zjišťovalo, jak dodat nervové látky za účelem vraždy, ale vytvořilo a skladovalo novičok,“ řekl Johnson. Sdělil také, že v pondělí do Británie přijedou zástupci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a odeberou vzorky použité látky.

Pocházel tedy jed, kterým byl otráven Skripal a jeho dcera, z Ruska? Západní země jsou přesvědčené, že ano, Britové mají v nadcházejícím týdnu předložit důkazy zemím z NATO a EU. K této verzi se kloní i Mirzajanov: „Ten, kdo novičok použil, musel mít velmi dobré informace a trénink. Musel to být někdo, kdo znal ruský výzkum.“

Vyšetřovatelé sbírají forenzní vzorky na místě, kde byl Skripal a jeho dcera...
Takhle to vypadalo několik týdnů na některých místech v Salisbury po otravě...

Použili tedy nervovou útočnou látku představitelé ruského státu, dejme tomu tajné služby, které se chtěly Skripalovi pomstít? Nebo se „jen“ smrtící látka dostala během let z ruských laboratoří do rukou nějakým jiným vrahům? 

Země prezidenta Vladimira Putina s osvětlováním děsivého případu nepomáhá, naopak na obvinění reagují představitelé světové mocnosti  sarkasticky. Tvrdí, že jed byl vyrobený na Západě a že o jakékoli ruské stopě neexistují důkazy. V neděli večer v tomto duchu mluvil i volebním triumfem opojený ruský prezident. „Rusko takové jedy nemá, všechny podobné látky jsme jako první zlikvidovali. Naši partneři své závazky nedodrželi,“ řekl Putin. „Jsme připraveni podílet se na vyšetřování, ale nevidíme vůli druhé strany,“ podotkl.

„Jediný, kdo by mohl vyrábět novičok, kdyby k tomu měl povolení své vlády, jsou Britové v Porton Down, možná Američani a Francouzi. Ale mé zdroje říkají, že jediné místo, kde se novičok kdy vyráběl, bylo v Šichany v Rusku,“ řekl BBC expert na chemické zbraně Hamish de Bretton-Gordon.

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.