Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novinář Babčenko je naživu, Ukrajinci předstírali vraždu, aby chytili ‚vraha‘. Chtělo ho zabít Rusko, tvrdí

Svět

  16:31aktualizováno  18:26
KYJEV/PRAHA - Ruský novinář Arkadij Babčenko je naživu. Jeho vraždu předstíraly tajné služby na Ukrajině, aby chytily objednavatele a vykonavatele atentátu. Babčenko se v Kyjevě omluvil všem lidem, kteří si mysleli, že byl zavražděn.

Babčenko se v Kyjevě omluvil všem lidem, kteří si mysleli, že byl zavražděn. foto: Reuters

Babčenko se na tiskové konferenci omlouval všem, nejprve své ženě. Policie zadržela útočníka, který měl za vraždu novináře dostat 30 tisíc dolarů (890 tisíc korun). Vraždu si podle ukrajinské tajné služby SBU objednaly ruské tajné služby.

„Hlavně se omlouvám své ženě. Oleško, nebyla jiná možnost. Operace se připravovala dva měsíce. Já jsem o ní byl informován před měsícem,“ uvedl Babčenko na tiskové konferenci.

30.května 2018 v 16:27, příspěvek archivován: 30.května 2018 v 16:39

AAAAAA! Arkadij je naživu. Zinscenovali to, aby chytili objednavatele. Ještě nikdy jsem tak rád nebyl za vola. Kámo, to tě bude stát hodně piv!

Babčenko se objevil ve středu odpoledne na policejní tiskové konferenci před zraky překvapených novinářů, kteří očekávali nové informace o jeho smrti. Novináři začali téměř okamžitě tleskat. 

Potvrdil, že dostal informaci o tom, že se na něj připravuje atentát. „Objednali si mě,“ prohlásil doslova. Pak mu ukrajinské tajné služby navrhly, aby s nimi spolupracoval a zúčastnil se speciální operace. Vlastně jako návnada. „Zatím jsem ještě naživu. Nedočkají se. Děkuji,“ pronesl s úsměvem před svými kolegy v Kyjevě Babčenko.

Ukrajinské úřady poskytnou nepřetržitou ochranu ruskému opozičnímu novináři Arkadiji Babčenkovi, jehož plánované vraždě v Kyjevě zabránily ukrajinské bezpečnostní složky. Na svém Facebooku to ve středu oznámil ukrajinský prezident Petro Porošenko.

„Gratuluji službě bezpečnosti Ukrajiny k bleskové operaci, díky níž zachránila život ruskému novináři Arkadiji Babčenkovi. Ukrajinské bezpečností složky jsou každým dnem silnější v boji proti ruské agresi a všem projevům hybridní války na Ukrajině. Moskva se ale pravděpodobně neuklidní - nařídil jsem proto nepřetržitou ochranu pro Arkadije a jeho rodinu,“ napsal Porošenko.

„Byl jsem nucen pohřbít několik svých přátel a kolegů již mnohokrát, znám ten odporný pocit,“ omlouval se Babčenko svým přátelům a rodině za to, že jim o nafingování vraždy nemohl říct.

Ruský novinář Arkadij Babčenko (uprostřed) na tiskové konferenci.
Ruský novinář Arkadij Babčenko je naživu. Jeho vraždu předstíraly bezpečnostní...

Podle policistů byla dohodnuté předstírané Babčenkovy vraždy jako součást snah o záchranu jeho života a chycení objednavatelů vraždy. Podle Babčenka byla zadržena jedna osoba ukrajinského původu.

Celá akce jako vystřižená z druhořadé detektivky byla podle slov ukrajinských agentů úspěšná, protože hlavní podezřelý z přípravy atentátu na novináře byl již zadržen. „Nyní již vám mohu sdělit detaily speciální operace ukrajinské  SBU, díky které se nám podařilo nejen překazit, ale i zdokumentovat přípravu tohoto troufalého zločinu,“ prohlásil šéf SBU Vasyl Hrycak.

Organizátora novinářovy vraždy, ukrajinského občana a prostředníka ruských tajných služeb, zatkly ukrajinské bezpečnostní složky ve středu odpoledne v Kyjevě. Podle Hrycaka to bylo téměř na poslední chvíli, jelikož útočník měl již zakoupený lístek do Ruska.

Organizátor vykonavateli útoku nabídl jako odměnu 30 tisíc amerických dolarů (670 tisíc korun) a jako zálohu mu vyplatil 15 tisíc dolarů. Samotný prostředník zločinu podle Hrycaka dostal od ruské strany 10 tisíc dolarů.

Babčenko v přímém přenosu poděkoval ukrajinským úřadům, že mu zachránily život. 

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo v prohlášení, že je rádo, že je Babčenko naživu, informovala britská BBC. Mluvčí Maria Zacharovová uvedla, že nafingovaní vraždy bylo uzpůsobeno pro „propagandistický efekt“.

Zrávy o smrti Babčenka se objevily v noci na středu. Neznámý pachatel jej prý střelil několikrát do zad na prahu jeho kyjevského bytu a měl zemřít v sanitce cestou do nemocnice. 

Policie smrt ruského novináře potvrdila s tím, že útok oznámila Babčenkova manželka, která svého muže našla v tratolišti krve. O důvodech vraždy však odmítla spekulovat.

Autoři: , ,

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?