Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Novinář Chášukdží byl podle istanbulského prokurátora uškrcen, tělo bylo rozčtvrceno a zničeno

Svět

  15:14aktualizováno  16:22
ISTANBUL - Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží byl hned po příchodu na konzulát své země v největším tureckém městě Istanbulu uškrcen. Sdělil to ve středu úřad istanbulského prokurátora, s nímž se tento týden sešel jeho saúdskoarabský protějšek.

Zmizelý saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží. foto: Reuters

Jde o první oficiální informaci ze strany tureckých úřadů zabývajících se objasňováním Chášukdžího případu. Podle prohlášení istanbulského prokurátora bylo tělo následně rozčtvrceno a zničeno. Šlo podle něj o předem naplánovaný čin.

V prohlášení se také uvádí, že návštěva saúdskoarabského prokurátora nepřinesla konkrétní výsledek. Prokurátor Saúdské Arábie přicestoval do Turecka v neděli a ve středu odjel.

Zklamaná vedením Spojených států. Snoubenka novináře Chášukždího kritizovala Trumpa

Chášukdží šel 2. října na konzulát vyřídit si doklady o rozvodu a už z něj nevyšel. Turecko od počátku tvrdilo, že byl zabit, Saúdská Arábie to zprvu popírala, pak tvrdila, že zemřel nešťastnou náhodou při rvačce a nakonec přiznala, že byl zavražděn. Jeho tělo se dosud nenašlo a nebyli označeni hlavní viníci. Saúdská Arábie v jedné ze svých verzí tvrdila, že tělo bylo zabaleno do koberce, vyvezeno z konzulátu v autě a předáno „místnímu spolupracovníkovi“ ke zničení.

Do Rijádu se vrátil za krize kolem vraždy novináře králův bratr

Do Saúdské Arábie se tento týden vrátil bratr krále Salmána princ Ahmad bin Abdal Azíz, který žil dosud v Londýně.

Upozornil na to list The New York Times (NYT), podle jehož zdrojů může tento návrat ohrozit korunního prince Muhammada bin Salmána, jehož pozicí otřásl případ zavražděného novináře Džamála Chášukdžího.

Princ Ahmad dorazil do Rijádu časně ráno v úterý a korunní princ ho na letiště přijel přivítat. Princ chce podle zdroje NYT zřejmě zasáhnout do změn ve vedení země nebo pomoci hledat náhradníka za korunního prince.

Ahmad bin Abdal Azíz v minulosti vyjadřoval výhrady vůči korunnímu princi a byl jedním ze tří členů úzkého vedení, kteří nehlasovali pro Muhammada, když se ho loni jeho otec král Salmán rozhodl dosadit na post korunního prince.

Podle stanice Al-Džazíra princ Ahmad souhlasil s tím, že se do Rijádu vrátí, až když dostal bezpečnostní záruky od Británie a Spojených států.

Turecký list Hürriyet s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování napsal, že saúdskoarabský prokurátor odjel, aniž odpověděl na klíčové otázky. Turečtí vyšetřovatelé se s ním podělili o důkazní materiál, ale nelíbilo se jim, že saúdskoarabský prokurátor trval na tom, aby mu poskytli kopii záznamů z Chášukdžího telefonu.

I přes vraždu novináře chtějí Norové zdvojnásobit investice v Saúdské Arábii

Turecká strana údajně pojala nedůvěru, když saúdskoarabský prokurátor odmítl opakovaně odpovědět na otázky, kde je tělo, kdo jsou vrazi a kdo je místní spolupracovník, který zřejmě s vrahy ze Saúdské Arábie pracoval. Na turecké straně převládá podezření, že prokurátor do Turecka přijel, ne aby se podílel na objasnění vraždy, ale aby chránil korunního prince Muhammada bin Salmána.

Chášukdží byl kritikem korunního prince. Na konzulátu bylo 2. října saúdskoarabské komando, které téhož dne odcestovalo do Saúdské Arábie. Rijád ohlásil, že bylo kvůli případu zadrženo 18 lidí. Turecko opakované žádá o jejich vydání k soudu do Turecka, což ale Rijád zamítá.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...