3. března 2017 22:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Erdogan: Německý novinář zadržený v Turecku je agent podporující Kurdy

Turecký prezident Erdogan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký prezident Erdogan | foto: Reuters

BERLÍN/ANKARA Německo-turecký novinář Deniz Yücel držený ve vazbě v Turecku je německý agent a podporuje kurdské separatisty. Řekl to v pátek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Německé ministerstvo zahraničí odmítlo obvinění jako scestné. Šéfové diplomacie Německa a Turecka spolu telefonicky hovořili o posledním napětí ve vzájemných vztazích a dohodli se, že se setkají v Německu 8. března.

„Jako zástupce PKK (Strana kurdských pracujících) a jako německý agent se tato osoba měsíc schovávala na německém konzulátu,“ prohlásil podle agentury DPA Erdogan. „Měsíc jsme říkali, předejte nám ho, měl by být postaven před soud,“ dodal turecký prezident ve svém prvním vyjádření k případu Yücela, který je dopisovatelem německého listu Die Welt v Turecku.

Novinář se nakonec sám dostavil na policejní prezidium v Istanbulu. Byl zatčen a následně skončil ve vyšetřovací vazbě ve vězení západně od Istanbulu. Propuštění Yücela požadují němečtí politici i veřejnost. Jeho obvinění ze špionáže německé ministerstvo zahraničí okamžitě odmítlo jako scestné. Poslední roztržku v německo-tureckých vztazích způsobilo také zrušení čtvrtečního vystoupení tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga v německém městě Gaggenau, kde chtěl podpořit změny ústavy své země. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v pátek obvinil německou vládu, že chce dosáhnout odmítnutí ústavní reformy v chystaném tureckém referendu.

Vedení města Gaggenau své rozhodnutí zrušit akci zdůvodnilo přílišným zájmem lidí o účast a obavou o jejich bezpečnost. Bozdag to označil za nepřijatelné a zrušil setkání s německým ministrem spravedlnosti Heikem Maasem.

Bozdag měl ve zhruba třicetitisícovém Gaggenau na jihozápadě Německa vystoupit s projevem na podporu kontroverzních ústavních změn v Turecku, o nichž mají Turci hlasovat příští měsíc.

Podpořit ústavní změny do Německa, kde žije asi 1,5 milionu tureckých občanů, jezdí opakovaně přední turečtí činitelé, což ve spolkové republice budí nevoli mnoha politiků. Řadě z nich připadá paradoxní, aby turečtí ministři využívali svobody slova v Německu k propagaci kontroverzních změn ústavy v době, kdy je stejná svoboda v Turecku mnoha lidem upírána.

Podobně jako Gaggenau také radnice v Kolíně nad Rýnem zrušila na neděli plánované setkání tureckého ministra hospodářství Nihata Zeybekciho s Turky žijícími v Německu.

Zeybekci po tomto odmítnutí chtěl akci uskutečnit ve městě Frechen poblíž Kolína. Ani tamní provozovatel haly ale nakonec ministrovi ve svých prostorách neumožní v neděli vystoupit.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz