Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Novinářům Reuters hrozí v Barmě 14 let vězení. Psali o uprchlících z řad Rohingů

Svět

  10:57aktualizováno  12:04
RANGÚN - Barmská prokuratura ve středu oficiálně obžalovala dva místní novináře, pracující pro agenturu Reuters, z porušení státního tajemství, za což jim hrozí až 14 let vězení. Oba psali o tématu uprchlíků z muslimského menšinového etnika Rohingů.

Novinář Wa Lone přichází k soudu v barmském Yangonu. foto: Reuters

K propuštění novinářů vyzvala Barmu již dříve Evropská unie, americký ministr zahraničí Rex Tillerson a další vysocí západní činitelé.

Sedmadvacetiletý žurnalista Ťjo Sou U a jednatřicetiletý Wa Lone byli zatčeni 12. prosince na předměstí největšího barmského města Rangún krátce poté, co se sešli se dvěma policisty. Ti působili v barmském Arakanském státě, kde jsou bezpečnostní složky obviňovány z porušování lidských práv při jejich tažení proti Rohingům. Před násilnostmi uprchlo od srpna z Barmy do sousedního Bangladéše na 650 tisíc Rohingů.

Rohingské děti v uprchlickém táboře.
V Bangladéši v současnosti žije více než 400 tisíc rohingských uprchlíků.

Barmská prokuratura uvedla, že novináři nelegálně získali od policistů „významné tajné vládní dokumenty vztahující se k Arakanskému státu a bezpečnostním silám s cílem sdílet je se zahraničními médii“. Policisté byli rovněž zatčeni.

Desítky novinářů protestovaly před soudní budovou

Obhájce novinářů Than Zo Aun ve středu prohlásil, že vyzval k okamžitému propuštění svých klientů na kauci. Soudce to ale odmítl s tím, že žádost přezkoumá a rozhodne při příštím jednání, které se uskuteční 23. ledna. „Od verdiktu jsme stále daleko,“ řekl obhájce.

Před soudní budovou se ve středu na protest proti zadržení svých kolegů shromáždilo několik desítek novinářů oděných v černém. Organizace pro lidská práva kritizují novou barmskou civilní vládu vedenou nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, že nadále používá zákony z koloniální éry k zastrašování a uvězňování žurnalistů. Tyto zákony ve velké míře uplatňovala vojenská junta, která zemi donedávna vládla, k umlčování kritiků a médií.

Rozdělený národ

„Zakročili proti nám, protože jsme se snažili odhalit pravdu,“ řekl médiím novinář Wa Lone, když byl ve středu po půlhodinovém jednání odváděn od soudu zpátky do největší barmské věznice Insein.

Bezostyšný útok na svobodu tisku

Soudního stání se zúčastnili i pozorovatelé z OSN a několika velvyslanectví, včetně Nizozemska, Austrálie a Británie. „Doufáme, že těmto novinářům bude zajištěn spravedlivý a rychlý proces v souladu s mezinárodní praxí,“ řekl první tajemník mise EU Andreas Magnusson.

Chování Barmy k Rohingům má prvky genocidy, tvrdí OSN

Šéfredaktor agentury Reuters Stephen Adler uvedl, že stíhání novinářů je „bezostyšným a bezdůvodným útokem na svobodu tisku“. „Naši kolegové by měli mít možnost vrátit se ke své práci a nadále informovat o dění v Barmě,“ prohlásil Adler.

Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic v prosinci odhadla, že během jednoho měsíce poté, co barmská armáda zahájila 25. srpna v Arakanském státě proti Rohingům rozsáhlé tažení, bylo zabito nejméně 6700 Rohingů. Barmské úřady hovoří pouze o 400 mrtvých.

Převážně buddhistická Barma Rohingy neuznává jako etnikum. Považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva.

Autor: