5. září 2017 16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Novinářku Wallovou prý zabil poklop ponorky. Proč bylo její tělo rozřezáno, vynálezce nevysvětlil

Novinářka Kim Wallová a ponorka, v které zahynula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinářka Kim Wallová a ponorka, v které zahynula. | foto: Reuters

KODAŇ/PRAHA Švédská novinářka Kim Wallová zemřela v polovině srpna na palubě podomácku vyrobené ponorky kvůli nehodě. Řekl to v úterý u soudu v Kodani její majitel a vynálezce Peter Madsen. Podle něj Wallovou uhodil náhodou těžký poklop ponorky.

Madsen držel poklop, když pluli s Wallovou mezi Dánskem a Švédskem. „Vyklouzlo mi držadlo krytu a poklop se zabouchl,“ citovala vynálezce agentura Reuters.

„Kim byla vážně zraněná, ležela na zemi a hodně krvácela. Tam, kde dopadla, byla velká kaluž krve,“ říkal Madsen u dánského soudu.

Policejní technici prohledávají ponorku dánského podnikatele Petera Madsena po...
Dánští policisté pátrají na pobřeží po zbylých částech těla novinářky Kim...

Podle jeho slov se novinářku pokoušel pohřbít do moře a poté spáchat na palubě ponorky sebevraždu. 23. srpna identifikovala policie v moři nalezené bezhlavé ženské torzo bez končetin jako Wallovou. Příčina její smrti zatím nebyla oficiálně oznámena. Proč bylo tělo rozřezáno, Madsen v úterý neřekl.

Polície obvinila Madsena z vraždy Wallové, za což mu hrozí trest v rozmezí pět let až doživotí. Zadržen byl poté, co se jeho ponorka potopila a on byl z ní zachráněn.

Kodaňský okresní soud nyní rozhoduje, zda Madsenovi prodlouží vazbu a kvůli jakému obvinění.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz