"Jak pracujeme? Kvalita práce je mizerná! Vše je povrchní. Jestli tak mizerně budeme dál pracovat, nic neuděláme," rozčiloval se šéf státu nad plněním svých předvolebních slibů, vtělených do pokynů vládě. "Jestli nic neuděláme, bude nutné přiznat, že buď já pracuji neefektivně, anebo vy všichni pracujete špatně a budete muset odejít! Upozorňuji, že dneska se přikláním ke druhé variantě!"
Změny ve vládě jsou na spadnutí
Mluvčí Kremlu vzápětí vše dementoval: šéf státu prý hrozil nevýkonným gubernátorům a ne vládě, jejíž předseda poprvé skládal účty před ruskými poslanci. A reportéři LifeNews mohou být potrestáni vyloučením z kremelského poolu.
Experti se přesto domnívají, že změny ve vládě jsou na spadnutí, jinak by si LifeNews, známý úzkými vazbami ke Kremlu, sotva troufl sám od sebe zaútočit na Medveděva. A svého předchůdce v prezidentském křesle nemůže dost dobře přímo kritizovat ani Putin, který loni v květnu loajálního spolupracovníka jmenoval do čela vlády.
"Zdá se mi, že to spíše vypovídá o tom, že prezident není zcela spokojen s prací 'sociálních' ministrů, kteří dost dobře neplní prezidentovy pokyny. A pokud se pokyny neplní, tak následují kádrová opatření," usoudil politolog Sergej Markov.
Platy učitelů zůstávají nízké
Příčin ke kritice je podle něj hodně: silnice se nestavějí, ale miliardy se investují do amerických cenných papírů, platy učitelů navzdory Putinovým slibům zůstávají velice nízké, ale současně lidé musejí za vzdělání platit čím dál větší peníze. Problém představují i rostoucí účty za bydlení.
Nicméně expert předpokládá, že Putinova nespokojenost nevyústí v pád samého premiéra, ale několik ministrů by zakrátko odstoupit mohlo. O pravděpodobnosti této hypotézy podle médií svědčí to, že poslanci premiéra sice kritizovali, ale podle moskevského rozhlasu "jen velice delikátně".