28. června 2017 21:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Novinářům kvůli Trumpovi hrozí útok, tvrdí dopisovatel z Bílého domu

Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON Chování administrativy prezidenta Donalda Trumpa vůči médiím brzy vyústí ve fyzický útok na nějakého novináře. Prohlásil to ve středu Brian Karem, který pracuje jako dopisovatel z Bílého domu pro Playboy, Sentinel a další média. Karem se stal symbolem protestu proti způsobu, jakým mluvčí Bílého domu s novináři jednají, uvedla agentura AP.

Karem měl spor se zástupkyní mluvčího Bílého domu Sarah Huckabee Sandersovou při úterním briefingu: vyčetl jí, že znevažuje novináře, když říká, že se zaměřují na nepodstatné věci. „Je čas stoupnout si a být brán vážně,“ citovala ho AP.

Donald Trump oznamuje své rozhodnutí, že Spojené státy vystoupí z pařížské...
Donald Trump ve Washingtonu.

Stanici CNN Karem řekl, že to, co se děje v Bílém domě, je „porušování prvního dodatku ústavy, a to je nebezpečné“. „Vytváří to pro reportéry nebezpečnou situaci. Přijde čas, a já si myslím, že to nebude trvat dlouho, a budeme svědky fyzického napadení novináře,“ prohlásil.

Sandersová v úterý prohlásila, že Trump je „znechucen nepřetržitým přívalem nepravdivých zpráv“ v souvislosti s vyšetřováním údajného vlivu Ruska na loňské prezidentské volby v USA.

Karem má prý dost zastrašování novinářů

Karem řekl, že má dost zastrašování ze strany Trumpových zaměstnanců, jejichž šéf vidí zprávy buď jen jako dobré, nebo jen jako špatné. Domnívá se, že ponižující zacházení s novináři v Bílém domě se přenese i do nižších politických pater.

Sandersová v úterý tvrzení Bílého domu o nepravdivých zprávách dokazovala incidentem v CNN. Stanice tento týden stornovala materiál o kontaktu Trumpova poradce Anthonyho Scaramucciho s Rusem Kirillem Dmitrijevem, jehož fond řídí investice amerických subjektů v Rusku.

CNN uvedla, že materiál neprošel standardním ověřovacím procesem, i když nemusel obsahovat nutně chybné informace. Přesto tři její zaměstnanci podali výpověď. Trump na to okamžitě reagoval na twitteru dotazem, co bude s dalšími vymyšlenými zprávami, které podle něj CNN zveřejňuje.

ČTK