Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Letěla výš než ISS. Moc zemí takovou raketu postavit neumí, hodnotí novinku z KLDR experti

Svět

  5:00
PRAHA - Severní Korea od posledních testů mezikontinentální rakety v červenci letošního roku velmi pokročila, shodují se odborníci po středečním (úterním SELČ) odpálení nejnovější rakety Hwasong 15. Severokorejci změnili velikost, motory a pravděpodobně pokročili i s vývojem jaderné hlavice.

Raketa Hwasong-15 při odpalu. foto: Reuters

„Není to velká raketa jen na poměry Severní Koreje, je to velká raketa obecně. Na světě není mnoho zemí, které by byly schopné postavit tak velkou funkční raketu,“ uvedl pro CNN odborník Michael Duitsman z Centra pro studium nešíření zbraní (CNS) o nově otestované severokorejské raketě.

Podle expertů nejnovější test ukazuje, nakolik režim diktátora Kim Čong-una pokročil ve vývoji směrem k vytvoření rakety schopné nést jadernou hlavici a zasáhnout kontinentální Spojené státy.

Kim Čong-un sleduje odpal rakety Hwasong-15.
Hwasong-15 znamená zásadní pokrok v raketové technice.

Nově otestovaný typ je dle severokorejských médií schopen zasáhnout i hlavní město USA Washignton. Raketa je značně širší a větší oproti předchozímu typu Hwasong-14, který v červenci přeletěl přes Japonsko a dopadl do Tichého oceánu.

Mezikontinentální balistické rakety mají více stupňů, které postupně během letu odpadávají. Každý obsahuje vlastní motory a pohonné hmoty. Raketa vystoupá na orbitu a následně klesá směrem ke svému cíli.

Průběh letu mezikontinentální balistické rakety.

Raketa Hwasong 15 podle Pchjongjangu vystoupala do výše 4475 km (víc než desetinásobně překonala vzálenost mezinárodní vesmírné stanice ISS od zemského povrchu), což se téměř shoduje s odhadem jihokorejské armády, která ji sledovala. Protože byla vypuštěna takřka kolmo k zemskému povrchu, během 53 minut uletěla jen 950 km.

Pokud by ale byla vypálena pod 45stupňovým úhlem, je zřejmě schopná doletět vzhledem k rotaci Země až do vzdálenosti 13 tisíc kilometrů, takže by teoreticky mohla zasáhnout i východní pobřeží USA. S těžší bojovou hlavicí by ale vzdálenost mohla být výrazně nižší.

Trajektorie letu severokorejské rakety.

Podle severokorejských médií, ale i některých zahraničních expertů, je raketa již teď schopná nést jadernou, či termonukleární hlavici. Tu by podle jihokorejského ministra pro sjednocení Čo Mjong-kjona mohla KLDR mít v půlročním horizontu.

„V současnosti se snaží získat co největší množství informací z každého testu. Proto je vysoce pravděpodobné, že do rakety umístili závaží odpovídající hmotnosti hlavice,“ uvedl David Schmerlel z CNS.

Nový typ motorů

Experti také zaregistrovali zásadní novinky ve vývoji motorů. Předchozí typ severokorejské rakety používal  k určování směru letu jeden raketový motor a čtyři manévrovací trysky. Hwasong-15 však podle zahraničních pozorování používá dva raketové motory a nemá žádné přídavné manévrovací trysky.

„Jedná se o velký pokrok,“ uvedl Schmerler: „Pravděpodobně se jim podařilo vektorovat tah motorů. To jsme nikdy předtím u Severokorejců nezaznamenali. Pokud se nemýlíme, jde o naprostou novinku v raketovém vývoji KLDR a značný pokrok.“

Podle něj se dá nejnovější model severokorejské rakety přirovnat k Titanu II, raketě, kterou vyvinuly Spojené státy během studené války a jíž nahradily novějším typem v 1987.

Titan II byla největší a nejtěžší raketou, kterou kdy USA vyvinuly. Byla schopná nést na vzdálenost až 15 tisíc kilometrů hlavici o síle devíti megatun, jež byla šestset krát silnější než atomová bomba svržená na Hirošimu.

Podle odborníků lze očekávat, že bude v řádu několika týdnů následovat další test, než bude režim diktátora Kim Čong-una spokojen s efektivitou rakety. K opakovanému testování totiž došlo v červenci, kdy KLDR prověřovala předchůdce svě nejnovější chlouby, raketu Hwasong-14.