Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Novinky o covidu: Pro těhotné je vir nebezpečnější. Ženy jsou náchylnější k vedlejším účinkům očkování

Očkování proti covidu foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Londýn/Praha - Vědci přinášejí nová zjištění o nemoci covid-19 a s ním spojeným očkováním. Mezi ně patří, že pokud se už objeví nějaká alergická reakce, tak je to u žen, většinou jde ale o mírné příznaky. Dalším je, že při těhotenství hrozí vážnější průběh nemoci. Také se uskutečnila se první studie o účinnosti vakcíny u onkologických pacientů – druhou injekci musí dostat včas, jinak jim hrozí zvýšené riziko.
  19:18

Proč ubývají potvrzené nákazy, když se testuje více? Podle expertů vládě plán moc nevychází, upozorňují na problém

V akademickém časopise JAMA Network byla zveřejněna studie, která zkoumala nežádoucí účinky očkovaní. Ukázalo se, že z 19 lidí, kteří prodělali alergickou reakci (tzv. anafylaktický šok) po injekci látkou od společnosti Moderna, byly jen ženy. U očkování od Pfizeru z celkových 47 případů měli podobnou reakci jen tři muži. „Nejsem překvapená,“ komentovala výsledky mikrobioložka Sabra Kleinová pro americký list New York Times. „Rozdíl mezi pohlavími je v souladu s minulými výsledky u jiných vakcín,“ dodala vědkyně.

Výzkumníci zdůrazňují, že nežádoucí účinky se objevují ve výjimečných případech, mají většinou mírnou podobu a jsou krátkodobé. V tomto případě šlo o záchyt ze 7,5 milionů, respektive 10 milionů podaných dávek, a tak pravděpodobnost, že obtíže potkají očkovaného se blíží k nule. 

Intenzivní reakce těla podle Kleinové značí, že vakcína funguje. „Ukazuje to (vedlejší účinky), že tělo pracuje na silné imunitní reakci a výsledkem je, že budete chráněni,“ vysvětlila mikrobioložka. Častější alergické reakce u žen mohou být podle vědců způsobeny rozdílnou hormonální soustavou a dalšími genetickými odlišnostmi.

Další studie publikovaná ve vědeckém časopise British Medical Journal navazovala na předešlé výzkumy zabývající se vlivem onemocnění covid-19 na těhotné ženy. Vědci analyzovali 192 předchozích sledování, které zahrnovala přes 64 000 případů, na základě nich porovnávali příznaky choroby. Odborníci dospěli k závěru, že těhotné ženy zažívají výrazně častěji vážný průběh nemoci. Riziko se zvyšuje s dalšími zdravotními komplikacemi jako je cukrovka, obezita či vysoký krevní tlak. Výsledky jsou podle expertů předčasné a vyžadují podrobnější zkoumání.

Spoluautor studie John Allotey vyzývá těhotné ženy ke zvýšené opatrnosti. „Měly by vědět o zvýšeném riziku,“ napsal epidemiolog pro server The Conversation. „(Těhotné ženy) by měly být podporovány v tom, aby dodržovaly správná hygienická opatření za účelem snížení rizika nákazy,“ dodává Allotey.

Studie Královské univerzity v Londýně ve spolupráci s Institutem Francise Cricka zkoumala tvorbu protilátek po očkovaní proti koronaviru u pacientů, kteří se léčí s rakovinou. Po třech nedělích od první dávky disponuje protilátkami 97 procent běžných lidí. Z těch, kteří trpí leukémii, je to pouze 13 procent, u ostatních druhů nádorového onemocnění 39 procent. Pokud onkologičtí pacienti dostali po třech týdnech druhou dávku, 95 procent z nich si vytvořilo dostatečnou imunitu.

Vědci proto upozorňují britskou vládu, že aplikovaný časový rozptyl 12 týdnů mezi dávkami může být pro skupinu obyvatel s nádorovým onemocněním nebezpečný. 

„Na základě našich zjištění doporučujeme urgentní přehodnocení očkovacích strategií u vysoce rizikových skupin,“ uvedla spoluautorka studie doktorka Sheeba Irshadová pro britský list The Guardian. Tím ponoukla britskou vládu, aby v těchto případech dodržovala dávkování předepsané výrobci Pfizeru (třítýdenní rozmezí mezi dávkami), namísto Londýnem prosazovaného přístupu (12 týdnů mezi dávkami). Dodala, že zkoumaný vzorek byl omezený, zároveň jde dle jejích slov o první studii, která prověřuje účinnost očkování u onkologických pacientů.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat