Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novodobí otrokáři v Británii. V jejich sítích končí i Češi

Svět

  7:00
LONDÝN/PRAHA - Obchodování s lidmi a pracovní vykořisťování není jen realita rozvojového světa. Začíná být palčivým problémem i v Evropě. V Británii jsou novodobí otrokáři na vzestupu a v jejich sítích končí také Češi. Nejčastěji v továrnách ve Skotsku.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Oběti obchodu s lidmi a pracovního vykořisťování v Británii pocházejí především z Číny, Nigérie ale také s České republiky. Vyplývá to ze zprávy, kterou minulý týden vydala britská meziresortní komise.

V lepším případě směšná mzda
Nejčastějším typem vykořisťování v britském království je sexuální zneužívání. Češi a Slováci se však nejčastěji stávají oběťmi otrocké práce v továrnách, kde tvoří dokonce čtvrtinu všech postižených. V moci novodobých otrokářů se přitom ocitnou zpravidla muži. Většinou končí v potravinářském průmyslu, kde buď pracují za směšnou mzdu, nebo jim jejich „ochránci“, kteří práci zprostředkovávají, neplatí vůbec nic. Často zneužijí jejich osobní tísně a neznalosti prostředí.

Ve Skotsku jsou Češi dokonce na druhém místě v žebříčku nejvíce zneužívaných národností. Českou republiku tam 'předstihli' už jen Rumuni.

Podle ředitelky nevládní organizace La Strada Ireny Konečné jde převážně o Čechy ze sociálně vyloučených lokalit a lidi bez domova. "V Británii jsou zneužíváni skrze sociální dávky nebo pracují v otřesných podmínkách. Pachatelé se na tyto skupiny přímo soustředí, přes nabídku zajímavé práce je nalákají do zahraničí," říká Konečná.

Čtěte také:

Její slova potvrzuje i česká ambasáda v Londýně, na kterou se ročně obrátí asi stovka obětí. "Příběhy, které známe z podání našich občanů, obvykle probíhají následovně: někdo jim v České republice nabídne dobře placenou práci ve Velké Británii, případně jej do Británie odveze. Po příjezdu mu sebere osobní doklady a násilím či hrozbou násilí mu brání ve svobodném pohybu. Nutí jej na místě pracovat, případně jej navíc registruje jako uchazeče o zaměstnání a požádá jeho jménem o sociální dávky, které si přivlastňuje. Mladé ženy jsou nuceny k prostituci, případně 'prodávány' zájemcům o sňatek s občankou členského státu Evropské unie," sdělil serveru Lidovky.cz zástupce českého velvyslance v Londýně Antonín Hradílek.

Osvěta v ohrožených oblastech
I proto se britští a čeští odborníci snaží lidi z problémových lokalit informovat o nebezpečí cesty za prací do Spojeného království. "Spojili jsme se s partnerskou organizací, která má skrze svá regionální centra daleko větší vliv," vysvětlila Konečná. Podle údajů La Strady patří mezi regiony, z nichž Češi nejvíce mizí, okolí Prahy, České Budějovice, Hradec Králové a Ostrava.

Velká Británie patří mezi hlavní země, kde Češi s vidinou lepší práce nakonec skončí v nelidských podmínkách. "Dalšími cílovými státy jsou Německo a Nizozemsko, ale poslední dobou jednoznačně registrujeme nejvíce případů z Británie," potvrdila Konečná. 

Podobná situace je ale i v Česku. Na stavbách v ulicích českých měst pracuje stále více zahraničních dělníků z východní Evropy. Tisíce z nich jsou podle odhadů La Strady vykořisťováni. Jen zřídkakdy se ale případ dostane až před soud.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...