Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Novosibiřské Maledivy‘. Rusky by se chtěly opalovat u krásného jezera, to je ale nebezpečné a bez života

Svět

  18:09
NOVOSIBIRSK - Nádherná průzračně modrá voda v jezeru připomíná maledivské pláže. Místo nedaleko Pedagogického institutu u Novosibirsku vypadá na první pohled skvěle. Smrtelník se ale vody nesmí ani dotknout. Nejde totiž o přírodní zázrak, ale o zatopenou skládku odpadu z nedaleké elektrárny.

Azurové jezero nedaleko Novosibirsku. foto: Google Maps

Cesta z centra nepříliš atraktivního Novosibirsku k proslulému jezeru trvá asi půl hodiny. Pak se za menším lesíkem otevře nádherný výhled - azurové modré jezero, lákající ke koupání. Když však člověk přijde blíž k vodě, uvidí první náznaky toho, že je něco špatně. Stromy všude okolo jsou mrtvé a tam, kde se voda dotýká břehu, je země zbarvená do bíla.

Břeh všude pokrývá vrstva bílého povlaku.

„Když k jezeru přijíždíte, ucítíte silný zápach, připomíná silný prášek na praní. U vody už to tak silné není, ale rozhodně nemáte chuť v ní smočit nohy. Nějak vám dojde, že to není bezpečné,“ popsal fotograf Michail Rešetnikov, který u jezera před nedávnem pořídil sérii snímků, na nichž jsou dívky v plavkách a na první pohled se zdá, že jsou v tropickém letovisku.

Vodní plocha není oplocená, navíc kolem ní nejsou žádné varovné cedule. Paradoxem je, že k ní vede přespolní cesta, ač je vstup do lokality zakázaný. Samotné jezero je vidět z velké dálky.

V dálce je vidět elektrárna, odkud proudí do jezera odpad.
Koupání ve vodě by však nikdo nedoporučil.

Problém je, že jediným přítokem je odpadní potrubí. Voda přináší do nádrže velké množství vápníku a dává jezeru onu nádhernou barvu.

„Tento efekt způsobuje odpadem přitékající prach z hnědouhelné elektrárny. Způsobují jej rozpouštějící se vápenné soli a další prvky a zvyšuje se tím pH vody,“ vysvětlil pro server ngs.ru nejmenovaný odborník.

Nádrž se nachází na východ od Novosibirsku.

Nádrž se nachází na východ od Novosibirsku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Občas se stane, že se u jezera objeví cizí lidé. Před novináři ale utíkají, neboť vstup do oblasti je zakázaný. Zaměstnanci Sibiřské elektrárny ТЭЦ-5 však varují, že postihem za koupání v jezeře by nemusela být jen pokuta, nýbrž něco daleko horšího.

„Už jen procházky kolem kolem nádrže jsou nebezpečné a nežádoucí. Voda není pitná, obsahuje soli, má vysoké pH. Je používaná jen k dopravě popela. V kontaktu s pokožkou způsobuje silné alergické reakce,“ vysvětlila společnost spravující elektrárnu.

Autor: