Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Novosibiřské Maledivy‘. Rusky by se chtěly opalovat u krásného jezera, to je ale nebezpečné a bez života

Azurové jezero nedaleko Novosibirsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Azurové jezero nedaleko Novosibirsku. | foto: Google Maps

NOVOSIBIRSK Nádherná průzračně modrá voda v jezeru připomíná maledivské pláže. Místo nedaleko Pedagogického institutu u Novosibirsku vypadá na první pohled skvěle. Smrtelník se ale vody nesmí ani dotknout. Nejde totiž o přírodní zázrak, ale o zatopenou skládku odpadu z nedaleké elektrárny.

Cesta z centra nepříliš atraktivního Novosibirsku k proslulému jezeru trvá asi půl hodiny. Pak se za menším lesíkem otevře nádherný výhled - azurové modré jezero, lákající ke koupání. Když však člověk přijde blíž k vodě, uvidí první náznaky toho, že je něco špatně. Stromy všude okolo jsou mrtvé a tam, kde se voda dotýká břehu, je země zbarvená do bíla.

Břeh všude pokrývá vrstva bílého povlaku.

Břeh všude pokrývá vrstva bílého povlaku.

„Když k jezeru přijíždíte, ucítíte silný zápach, připomíná silný prášek na praní. U vody už to tak silné není, ale rozhodně nemáte chuť v ní smočit nohy. Nějak vám dojde, že to není bezpečné,“ popsal fotograf Michail Rešetnikov, který u jezera před nedávnem pořídil sérii snímků, na nichž jsou dívky v plavkách a na první pohled se zdá, že jsou v tropickém letovisku.

Vodní plocha není oplocená, navíc kolem ní nejsou žádné varovné cedule. Paradoxem je, že k ní vede přespolní cesta, ač je vstup do lokality zakázaný. Samotné jezero je vidět z velké dálky.

V dálce je vidět elektrárna, odkud proudí do jezera odpad.
Koupání ve vodě by však nikdo nedoporučil.

Problém je, že jediným přítokem je odpadní potrubí. Voda přináší do nádrže velké množství vápníku a dává jezeru onu nádhernou barvu.

„Tento efekt způsobuje odpadem přitékající prach z hnědouhelné elektrárny. Způsobují jej rozpouštějící se vápenné soli a další prvky a zvyšuje se tím pH vody,“ vysvětlil pro server ngs.ru nejmenovaný odborník.

Nádrž se nachází na východ od Novosibirsku.

Nádrž se nachází na východ od Novosibirsku.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Občas se stane, že se u jezera objeví cizí lidé. Před novináři ale utíkají, neboť vstup do oblasti je zakázaný. Zaměstnanci Sibiřské elektrárny ТЭЦ-5 však varují, že postihem za koupání v jezeře by nemusela být jen pokuta, nýbrž něco daleko horšího.

„Už jen procházky kolem kolem nádrže jsou nebezpečné a nežádoucí. Voda není pitná, obsahuje soli, má vysoké pH. Je používaná jen k dopravě popela. V kontaktu s pokožkou způsobuje silné alergické reakce,“ vysvětlila společnost spravující elektrárnu.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Opakuje se motiv nasadit vyšší daně na to, co škodí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...