Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Novosibiřské Maledivy‘. Rusky by se chtěly opalovat u krásného jezera, to je ale nebezpečné a bez života

Azurové jezero nedaleko Novosibirsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Azurové jezero nedaleko Novosibirsku. | foto: Google Maps

NOVOSIBIRSK Nádherná průzračně modrá voda v jezeru připomíná maledivské pláže. Místo nedaleko Pedagogického institutu u Novosibirsku vypadá na první pohled skvěle. Smrtelník se ale vody nesmí ani dotknout. Nejde totiž o přírodní zázrak, ale o zatopenou skládku odpadu z nedaleké elektrárny.

Cesta z centra nepříliš atraktivního Novosibirsku k proslulému jezeru trvá asi půl hodiny. Pak se za menším lesíkem otevře nádherný výhled - azurové modré jezero, lákající ke koupání. Když však člověk přijde blíž k vodě, uvidí první náznaky toho, že je něco špatně. Stromy všude okolo jsou mrtvé a tam, kde se voda dotýká břehu, je země zbarvená do bíla.

Břeh všude pokrývá vrstva bílého povlaku.

Břeh všude pokrývá vrstva bílého povlaku.

„Když k jezeru přijíždíte, ucítíte silný zápach, připomíná silný prášek na praní. U vody už to tak silné není, ale rozhodně nemáte chuť v ní smočit nohy. Nějak vám dojde, že to není bezpečné,“ popsal fotograf Michail Rešetnikov, který u jezera před nedávnem pořídil sérii snímků, na nichž jsou dívky v plavkách a na první pohled se zdá, že jsou v tropickém letovisku.

Vodní plocha není oplocená, navíc kolem ní nejsou žádné varovné cedule. Paradoxem je, že k ní vede přespolní cesta, ač je vstup do lokality zakázaný. Samotné jezero je vidět z velké dálky.

V dálce je vidět elektrárna, odkud proudí do jezera odpad.
Koupání ve vodě by však nikdo nedoporučil.

Problém je, že jediným přítokem je odpadní potrubí. Voda přináší do nádrže velké množství vápníku a dává jezeru onu nádhernou barvu.

„Tento efekt způsobuje odpadem přitékající prach z hnědouhelné elektrárny. Způsobují jej rozpouštějící se vápenné soli a další prvky a zvyšuje se tím pH vody,“ vysvětlil pro server ngs.ru nejmenovaný odborník.

Nádrž se nachází na východ od Novosibirsku.

Nádrž se nachází na východ od Novosibirsku.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Občas se stane, že se u jezera objeví cizí lidé. Před novináři ale utíkají, neboť vstup do oblasti je zakázaný. Zaměstnanci Sibiřské elektrárny ТЭЦ-5 však varují, že postihem za koupání v jezeře by nemusela být jen pokuta, nýbrž něco daleko horšího.

„Už jen procházky kolem kolem nádrže jsou nebezpečné a nežádoucí. Voda není pitná, obsahuje soli, má vysoké pH. Je používaná jen k dopravě popela. V kontaktu s pokožkou způsobuje silné alergické reakce,“ vysvětlila společnost spravující elektrárnu.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!