Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Novou španělskou vládu sestaví socialista Sánchez, má pověření od krále

Svět

  9:55
Španělský král Felipe VI. v úterý pověřil šéfa socialistů Pedra Sáncheze sestavením nové vlády. Sánchez předtím řekl, že je připraven začít s ostatními stranami o vládě jednat. Lídra vítězné strany z prosincových voleb a současného premiéra Mariana Rajoye Sánchez obvinil, že se vyhýbá politické zodpovědnosti.

Třiačtyřicetiletý Pedro Sánchez se ujal vedení socialistů loni v červnu. foto: Reuters

„Navrhl jsem pana Pedra Sáncheze Castejóna jako kandidáta na předsedu vlády,“ oznámil král v textu, který přečetl předseda dolní komory parlamentu Patxi López. Oznámení přichází měsíc a půl po parlamentních volbách, které se konaly 20. prosince.

Reportáž: Španělé si počkali na konec siesty. A pak vyrazili k urnám

Podle šéfa socialistů, kteří skončili ve volbách druzí, Rajoy nevyužil čas k jednání, a zablokoval tak povolební situaci. Sánchez tím narážel na skutečnost, že Rajoy dostal od krále nabídku na sestavení vlády již před skoro dvěma týdny, ale odmítl ji. V úterý večer král uzavřel již druhé kolo povolebních jednání se šéfy politických stran.

Konec patu?

Předseda socialistů na tiskové konferenci po setkání s králem oznámil, že je připraven začít okamžitě jednat s lídry stran, tedy i s Rajoyem. „Musíme dostat Španělsko z této zablokované situace,“ prohlásil Sánchez.

Zároveň Španělům prostřednictvím médií sdělil, že k vyjednávání o podobě možné koalice bude potřebovat nejméně měsíc. Po tuto dobu nebude španělský parlament, v němž měli v novodobé historii po všech volbách většinu lidovci nebo socialisté, přijímat žádné důležité normy.

Prosincové parlamentní volby ve Španělsku vyhrála sice Lidová strana (PP) současného premiéra Rajoye, ale získala jen 123 ze 350 křesel v Kongresu poslanců.

Pedro Sánchez zdraví svoji malou příznivkyni na předvolebním mítinku v...
Předseda konzervativních lidovců Mariano Rajoy se raduje z vítězství své strany...

Hlasování o důvěře

Socialisté budou k úspěšnému hlasování o důvěře potřebovat podporu protestní levicové strany Podemos a liberálních Ciudadanos, kteří však dávají najevo jen malou ochotu spolupracovat se zavedenými stranami. Vláda by mohla získat důvěru i bez liberálů, avšak musely by ji podpořit malé regionální formace.

Kandidát, jehož král navrhne na španělského premiéra, pak musí požádat poslance o důvěru. Při prvním hlasování k ní potřebuje získat absolutní většinu, ve druhém kole hlasování za dva dny stačí většina prostá. Pokud kandidát důvěru nezíská, může král navrhnout někoho jiného. Nezíská-li žádný z kandidátů důvěru do dvou měsíců od prvního hlasování o důvěře, král rozpustí obě komory parlamentu a vyhlásí nové volby.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...