Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novozélanďané zachraňují, co se dá. Loď se zřejmě rozpůlí

Svět

  12:35
WELLINGTON - Novozélandská policie obvinila kapitána nákladní lodi Rena, ze které uniklo velké množství topného oleje poté, co plavidlo uvízlo na útesu nedaleko pobřeží. Ministr životního prostředí Nového Zélandu Nick Smith označil nehodu za nejhorší námořní ekologickou katastrofu v historii země.

Potápějící se nákladní loď (Ilustrační foto) foto: Reuters

Rena, která patří řecké společnosti Costamare a plula pod liberijskou vlajkou, má trhlinu v boku a proraženou palivovou nádrž. Plavidlo vezlo kromě zhruba 1700 tun topného oleje i 2100 nákladních kontejnerů.

Zhruba sedm desítek kontejnerů z lodi vypadlo, když se v nepříznivém počasí naklonila. Některé z nich vlny vyplavily na pobřeží. Vzhledem k rozbouřenému moři je pravděpodobné, že jich v moři skončí mnohem víc.

Na palubě se ale nachází také 11 kontejnerů s nebezpečným odpadem, mimo jiné ferosilikonem, který je při styku s vodou hořlavý. Podle úřadů žádný z těchto kontejnerů do moře zatím nevypadl.

Premiér Nového Zélandu John Key ale upozornil, že je v lodi nebezpečná trhlina, která by mohla způsobit nejhorší. "Nemůžeme vyloučit riziko, že se loď rozlomí," uvedl premiér. V takovém případě by do moře mohl uniknout veškerý topný olej, který přepravovala.

Prasklina v lodi Rena (snímek z 12. října 2011)

Prasklina v lodi Rena.

Potápějící se nákladní loď Rena u novozélandského pobřeží.

Potápějící se nákladní loď Rena u novozélandského pobřeží.

Pokud se loď přes noc nepřevrátí, budou na její palubu hned ráno helikoptérou dopraveni odborníci, kteří by měli stav lodi vyhodnotit, píše server New Zeland Herald. A pokud to bude možné, jejich úkolem bude zajistit odčerpání zbylého oleje a v druhé fázi zajistit vypadlé kontejnery a zbylé na palubě se pokusit přemístit na záchranné lodě. Podle odborníků je ale jen otázkou času, kdy se loď přepůlí.

Kapitán lodi, jehož jméno soud tají, byl obviněn ze zničení lodi Rena, "Plavidlo řídil způsobem, který přinesl zbytečné nebezpečí a riziko," konstatoval soud. Byl propuštěn na kauci do 19. října pod podmínkou, že odevzdá pas. Hrozí mu nanejvýš rok ve vězení.


Olejová skvrna dorazila v pondělí k pobřeží Nového Zélandu. Dehtové koule byly nalezeny i na pláži Mont Maunganui v oblasti Bay of Plenty, jedné z hlavních turistických destinací na severním ostrově. Olej již zahubil množství mořských ptáků, řada kormoránů a tučňáků je v péči veterinářů.

Ekologická katastrofa zabíjí mořské živočichy.

Ekologická katastrofa zabíjí mořské živočichy.

Ropou usmrcení racci na pláži u Papamoa.

Ropou usmrcení racci na pláži u Papamoa.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Mohlo by vás zajímat