21. května 2019 7:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Policie obvinila střelce z mešit v Christchurchi i z terorismu. Zabil 51 lidí

Na výzbroji použité útočníkem při pátečním vraždění a zachycené na snímcích... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na výzbroji použité útočníkem při pátečním vraždění a zachycené na snímcích... | foto: Reuters

Christchurch (Nový Zéland)  Novozélandská policie rozšířila obvinění proti muži, jemuž se připisuje březnový útok na dvě mešity v Christchurchi, o účast na teroristickém činu. Informoval o tom dnes list New Zealand Herald. Útok nepřežilo 51 lidí a čtyři desítky byly zraněny.

Policejní komisař Mike Bush oznámil, že policie vznesla obvinění proti střelci Brentonovi Tarrantovi podle zákona o terorismu. „V obvinění je uvedeno, že 15. března 2019 byl v Christchurchi spáchán teroristický čin,“ sdělil Bush.

Tarrant začátkem května čelil obvinění z 50 vražd. V květnu ale další ze zraněných zemřel. Bush proto sdělil, že se mění i původní část obvinění. „Bude obviněn z jedné další vraždy,“ sdělil.

Konečná verze obvinění proti střelci bude podle komisaře znít: „Obvinění z 51 vražd, 40 pokusů o vraždu a jedno obvinění z terorismu.“

21.května 2019 v 07:07, příspěvek archivován: 21.května 2019 v 07:51

Christchurch mosque attacker Brenton Tarrant formally charged with terrorism in addition to 51 charges of murder https://t.co/eyXpuSXO96

Policisté se dnes sešli s rodinami obětí a o nové podobě obvinění je informovali. Na setkání přišlo asi 200 lidí a policisté je seznámili také s výsledky vyšetřování.

Tarrant svůj útok nahrával a vysílal v přímém přenosu na internetu. Na místě zemřelo 49 lidí, dva podlehli zraněním později. Novozélandské úřady útočníkovu videonahrávku zakázaly a osobám přistiženým při jejím sdílení na Novém Zélandu hrozí až 14 let vězení. Soudní jednání s Tarrantem je plánováno na 14. června.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ TECHNIK - VÝJEZDY PO ČR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč