Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novozélandské město zasáhlo zemětřesení, teď ho sužuje vichřice

Svět

  12:49
WELLINGTON - Druhé největší novozélandské město Christchurch v sobotu zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních 80. let. Dnes město sužují následné otřesy a vítr o síle vichřice.

Novozélandský Christchurch smetlo zemětřesení foto: Reuters

 třesy o síle 7,1 stupně Richterovy škály zasáhly Christchurch a rozsáhlé okolí v sobotu časně ráno. Zemětřesením popraskaly silnice, popadaly sloupy elektrického vedení, narušilo se vodovodní a odpadní potrubí a poškozeno bylo asi 500 domů. Naštěstí nikdo nezahynul a nemocnice hlásí jen několik zraněných osob.

Psali jsme také:

Následné otřesy, z nichž nejsilnější dosáhl síly 5,1 stupně, dál uvolňují cihly a kusy fasád poškozených domů. Meteorologové varují, že silný vítr může dosáhnout až rychlosti 130 kilometrů v hodině, což by dál ohrozilo narušené budovy.Téměř 300 lidí, kteří museli kvůli zemětřesení opustit své domy, stále zůstává v evakuačních střediscích a asi tisíc osob dostává jídlo od humanitárních skupin. Elektřina byla obnovena v 90 procentech zasažené oblasti a dodávka vody v 80 procentech, ale zatím ji stále není bezpečné pít kvůli kontaminaci z popraskaného odpadního potrubí.

Síla otřesů byla srovnatelná se zemětřesením na Haiti

Zemětřesení na Novém Zélandu je srovnatelné s tím, které v lednu zasáhlo Haiti. Avšak vzhledem k normám pro stavebnictví jsou škody na  výrazně nižší. Zřítily se zejména starší domy.

Novozélandské souostroví leží v oblasti, kde se stýkají dvě tektonické desky. Zemi každoročně zasáhne asi 14 tisíc zemětřesení, avšak jen asi 150 z nich lidé pocítí. Necelá desítka způsobí nějaké škody.

Stav nouze v celé oblasti zatím zůstává v platnosti, ale noční zákaz vycházení v těžce poškozené obchodní čtvrti už byl zrušen. "Máme před sebou několik hodně těžkých dnů a já nejsem příliš optimistický," řekl starosta Christchurche Bob Parker místní televizní stanici. "Byl bych rád, kdyby se centrum otevřelo pro podnikání už zítra, ale při pohledu na některé budovy to nevypadá moc pravděpodobně," dodal.

První odhady uvádějí, že otřesy napáchaly škody asi za dvě miliardy novozélandských dolarů (zhruba 27,6 miliardy korun), ale státní pojistný fond pro případ katastrof má dostatečné jmění, aby pokryl všechny požadavky, uvádějí oficiální zdroje..

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat